Socjaliści z "Solidarności"

[2007-11-18 14:27:20]

17 listopada w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa odbyła się konferencja "Socjaliści z Solidarności. PPS 1987–1990" organizowana przez Młodych Socjalistów, SWS i OPZZ Konfederację Pracy.

W imieniu gospodarzy zebranych powitał Prezes SWS Mirosław Chojecki, niegdyś członek Komitetu Obrony Robotników (KOR), który przypomniał iż pomimo faktu, że pomysł na odtworzenie PPS w kraju w latach osiemdziesiątych nie wypalił, to jednak idee socjalizmu demokratycznego w nowe czasy przenieśli ludzie, którzy wówczas tworzyli PPS.

Pomimo, iż spotkanie to miało charakter historyczny, wątek nośności idei socjalistycznych pojawiał się wielokrotnie w dyskusji, w której wzięli udział: Piotr Ikonowicz, Grzegorz Ilka, Krzysztof Markuszewski, Tadeusz Rachowski, Marek Garztecki, Jacek Pawłowicz, Krzysztof Markuszewski, Zuzanna Dąbrowska, Edward Mizikowski, Tomasz Szczepański i Cezary Miżejewski. Dyskusję podsumował dr Rafał Chwedoruk (również niegdyś członek PPS-RD).

PPS został odbudowany 15 listopada 1987 r. z inicjatywy socjalistów skupionych w Grupie Politycznej "Robotnik" (m.in. Piotr Ikonowicz, Grzegorz Ilka, Cezary Miżejewski, Tomasz Truskawa) redagujących pismo członków Międzyzakładowego robotniczego Komitetu "Solidarności" (MRKS), środowiska związkowców z Dolnego Śląska (m.in. Józef Pinor, Czesław Borowczyk z Dolmelu, Jacek Suchorowski z Hutmenu, Andrzej Kowalski z Polaru), socjalistów z KPN (Jacek Pawłowicz, Agata Michałek). Jako jedyny ze "starej opozycji" przyłączył się – i stanął na czele – Jan Józef Lipski.

PPS już w lutym 1989 roku podzielił się na tle dyskusji nad strategią i taktyką walki z systemem. Większość działaczy PPS, wbrew Janowi Józefowi Lipskiemu przyjęła dokument, Zasady działania PPS, w którym stwierdzono m.in.: Wobec pogłębiającego się kryzysu gospodarczego oraz wobec faktu, że władze prowadzą coraz bardziej antypracowniczą i antysocjalistyczną politykę, naturalnym prawem załóg pracowniczych jest prawo do samoobrony. Siła i gwałtowność protestu pozostają proporcjonalne do skali zamachu na prawa i interesy ludzi pracy. PPS nie ograniczy się li tylko do moralnego poparcia społecznych protestów. Zadaniem partii jest zarówno udział w akcjach rewindykacyjnych jak i ich inspirowanie i organizowanie. W dzisiejszej dramatycznej sytuacji społecznej miejsce członków PPS jest wśród strajkujących załóg, w Komitetach Założycielskich "Solidarności", Samorządach pracowniczych – po stronie uciskanych i wyzyskiwanych.

Dało to początek formacji, która znana była pod nazwą Polska Partia Socjalistyczna – Rewolucja Demokratyczna (PPS-RD).

Na spotkaniu przypomniano działania: Miesiąac Prasy Zakładowej gdy redagowano gazety zakładowe podziemnej "Solidarności" i po raz pierwszy jawnie rozdawano je pod zakładami, wydawanie pisma "Praca – Płaca – BHP", które do dzisiaj stanowi ewenement w wydawnictwach "drugiego obiegu", manifestacje, udział w akcjach strajkowych, akcje uliczne w obronie więźniów politycznych, działania solidarnościowe z przyjaciółmi z Czechosłowacji, Rumunii, Litwy.

Uznano, że dyskusja o ówczesnej PPS musi być kontynuowana i zapowiedziano kolejne spotkanie na wiosnę 2008 roku poświęcone myśli politycznej i koncepcjom PPS z lat osiemdziesiątych. Zapowiedziano również konferencje IPN poświęconą PPS na jesieni przyszłego roku, które ma pokazywać działania SB przeciw tworzącemu się ruchowi socjalistycznemu, który – jak wskazał uczestniczący w konferencji b. PPS-owiec a dziś pracownik IPN Jacek Pawłowicz - wzbudził wówczas wyraźną irytację władz PRL.

W spotkaniu wzięło udział blisko 60 osób reprezentujących różne pokolenia i doświadczenia na lewicy.

Cezary Miżejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku