Francja: Chirac w obliczu procesu

[2007-11-21 18:30:16]

Były prezydent (1995-2007) Francji Jacques Chirac został poddany wstępnemu dochodzeniu w sprawie podejrzeń o załatwianie fikcyjnych posad państwowych politycznym współpracownikiem w czasie, gdy piastował urząd mera Paryża (w latach 1977-1995).

Chirac był przesłuchiwany ponad cztery godziny, co potwierdziła prokuratura.

O możliwości podjęcia śledztwa mówiono od dłuższego czasu, ale Chirac, kiedy zajmował fotel prezydencki, był chroniony immunitetem, który wygasł wraz z końcem kadencji.

Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości zapowiedzieli dalszą serię przesłuchań.

W związku z oskrażeniami pojawiały się pogłoski, iż Chirac zawarł układ ze swoim następcą, obecnym prezydentem Nicolasem Sarkozym (obaj na zdjęciu), który w zamian za mocne poparcie kontrolującego machinę partyjną rządzącej UMP miał liczyć na ochronę po opuszczeniu Pałacu Elizejskiego. Nie było tajemnicą, iż Chirac i Sarkozy mieli napięte stosunki polityczne, a były prezydent wolał widzieć w charakterze sukcesora zaufanego premiera Dominique'a de Villepina (przeciwko któremu również toczy się dochodzenie w związku z rzekomymi nadużyciami stanowiska w czasie kampanii o nominację UMP), lub nawet, jak sugerowano, kandydatkę socjalistów Ségolène Royal.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku