Misja Cháveza zakończona

[2007-11-23 19:18:45]

Prezydent Kolumbii Álvaro Uribe postanowił cofnąć upoważnienie prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza do mediacji między rządem Kolumbii, a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (Fuerzas Armada Revolucionario de Colombia). Zadaniem Cháveza było doprowadzenie do wymiany przetrzymywanych przez FARC zakładników na przebywających w kolumbijskich więzieniach bojowników FARC.

Niespodziewana decyzja Uribe, który jeszcze w poniedziałek dawał Hugo Chávezowi półtora miesiąca na doprowadzenie do porozumienia, spowodowała krytykę ze strony rodzin zakładników jak również ze strony prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który upomina się o uwolnienie francusko-kolumbijskiej polityczki Ingrid Betancourt. Sarkozy powiedział, że Hugo Chávez daje największe szanse na osiągnięcie porozumienia i wymianę więźniów i powinien kontynuować swoją misję.

Wenezuelski prezydent zaakceptował decyzję prezydenta Uribe i dodał, że liczy na to, że mimo wszystko dojdzie do porozumienia. Wezwał też lidera FARC Manuela Marulandę do przedstawienia dowodu, że przetrzymywani zakładnicy nadal żyją co jest warunkiem do kontynuowania negocjacji. Wyraził też opinię, że rozpoczętego raz procesu nie da się zatrzymać.

Bezpośrednim powodem decyzji prezydenta Uribe była rozmowa Cháveza z naczelnym dowódcą kolumbijskich sił zbrojnych. Powstrzymanie się od takich kontaktów było jednym z warunków jakie postawił kolumbijski rząd kiedy upoważniał Cháveza do rozmów z FARC.

Według jednych obserwatorów kolumbijskiej sytuacji politycznej Uribe już od dłuższego czasu szukał powodu do zakończenia misji Cháveza gdyż nie chciał dopuścić do tego aby wenezuelski przywódca zakończył swoją misję z sukcesem. Kolumbia jest najbliższym południowoamerykańskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i z reguły traktuje Wenezuelę jako swojego wroga.

Zdaniem innych obserwatorów Hugo Chávez prowadził negocjacje niezdarnie na przykład podając prasie szczegóły poufnych rozmów jakie prowadził z prezydentem Uribe.

Bartosz Nowaczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku