Hiszpania: Zapatero kandydatem na drugą kadencję

[2007-11-26 01:03:34]

Premier Hiszpanii i lider Partii Socjalistycznej José Luis Rodríguez Zapatero został oficjalnie mianowany przez kolegów kandydatem na drugą kadencję w roli szefa rządu.

Kandydaturę oficjalnie podano do wiadomości publicznej na niedzielnym wiecu PSOE w Madrycie. Obecny był były wieloletni premier i założyciel PSOE jako głównej nielegalnej siły opozycjyjnej w czasach dyktatury generała Francisco Franco Felipe González. Było to formalne potwierdzenie oczekiwań.

Według sondaży partia 47-letniego Zapatero prowadzi w sondażach.

Zapatero, który objął urząd w 2004 roku, w czasie swej kadencji podjął decyzję o wycofaniu hiszpańskich wojsk z Iraku, poprawił stosunki z innymi krajami europejskimi (szczególnie Francją i Niemcami), przeprowadził wiele reform społecznych a także rozpoczął debatę o spuściźnie faszystowskiej dyktatury.

Premier Hiszpanii nosi oficjalny tytuł "prezydenta rządu", przez co jest często przez rodaków nazywany po prostu prezydentem.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


6 października:

1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.

1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.

1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).

1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.

1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.

1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.

1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.

1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.

1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.

2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.

2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku