Warszawa: Obchody 115. rocznicy powstania PPS (akt.)

[2007-12-03 23:18:43]

28 listopada odbyły się oficjalne obchody 115. rocznicy powstania Polskiej Partii Socjalistycznej. W uroczystościach wzięło udział blisko 200 osób.

Pierwszą część uroczystości stanowiła sesja historyczna. Historię PPS przedstawili prof. Michał Śliwa, prof. Krzysztof Dunin-Wąsowicz, prof. Anna Siwik i dr Rafał Chwedoruk.

Chwedoruk w swoim referacie odniósł się do najnowszej historii PPS, stawiając tezę, że odrodzenie partii i jej działalność po 1987 roku była sukcesem a nie porażką polskiego ruchu socjalistycznego. W jego opinii w warunkach panujących po 1989 niczego więcej nie dało się osiągnąć.

W drugiej części obchodów głos zabrali zaproszeni goście. Prof. Andrzej Werblan uznał PPS za jedyną udaną partię w historii polskiego ruchu robotniczego. W podobnym tonie o PPS wypowiadał się prof. Marian Dobrosielski. Z kolei prof. Maria Szyszkowska stwierdziła, że współczesna Polska potrzebuje socjalizmu, o który walczyli pepeesowcy.

Głos zabrał również Grzegorz Ilka, który odczytał list od przewodniczącego OPZZ Jana Guza oraz podzielił się z uczestnikami obchodów swoją osobistą refleksją na temat prób odbudowy PPS. Następnie Tomasz Kalita odczytał list od sekretarza generalnego SLD Grzegorza Napieralskiego.

Kolejnym mówcą był dr Holger Politt z polskiego przedstawicielstwa Fundacji im. Róży Luksemburg. Uznał on za jeden z paradoksów historii, fakt że może być w przyjaznych stosunkach z działaczami PPS, chociaż jej historyczni przywódcy z wrogością odnosili się do patronki fundacji, którą reprezentuje.

Na zakończenie krótki referat wygłosił przewodniczący Rady Naczelnej PPS Bogusław Gorski.

Podczas sesji zaprezentowano książkę "PPS. Historia i współczesność 1892-2007". Jest to praca zbiorowa wydana z okazji jubileuszu przez Allied Media z Warszawy. Uczestnicy otrzymali książkę Jana Mulaka "Dlaczego" wydaną przez Wydawnictwo "Kto jest Kim" oraz najnowszy numer "Przeglądu Socjalistycznego". Przed rozpoczęciem obchodów odbyła się promocja tego pisma związana z mijającą w listopadzie 3. rocznicą wznowienia tego dwumiesięcznika teoretyczno-ideologicznego.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku