RPA: Strajk górników

[2007-12-04 09:49:45]

W Republice Południowej Afryki miał miejsce we wtorek jednodniowy strajk górników, którzy protestują przeciwko niskim standardom bezpieczeństwa w południowoafrykańskich kopalniach. W tym roku w wypadkach pod ziemią zginęło w RPA już 280 górników, w zeszłym roku okołu 300.

W strajku, którego głównym organizatorem był Narodowy Związek Pracowników Górnictwa (National Union of Mineworkers) wzięło udział, według szacunków organizatorów, ok. 240 tysięcy górników, którzy przerwą pracę na jedną dobę. NUM liczy, że uderzy to ekonomicznie w koncerny górnicze i zmusi je do negocjacji. Oprócz tego w Johannesburgu odbyła się wielka demonstracja (organizatorzy spodziewali się 40 tysięcy osób) domagająca się od rządu egzekwowania prawa i zasad BHP wobec koncernów górniczych.

RPA jest największym eksporterem złota, posiada także olbrzymie złoża platyny i węgla. Ich kopalnictwo jest własnością międzynarodowych koncernów, na ogół notowanych na giełdach Nowego Jorku, czy Londynu, które czerpią olbrzymie zyski z eksploatacji naturalnych zasobów RPA.

Jakub Majmurek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku