
Warszawa: DKF o bojkocie Coca Coli
[2007-12-12 11:14:06]
Kilkadziesiąt osób wzięło 11 grudnia udział w warszawskim Dyskusyjnym Klubie Filmowym. W jego ramach pokazano dokument "Krwawy smak Coca Coli" pokazujący sytuację w Kolumbii, gdzie koncern Coca Cola jest zamieszany we współpracę z grupami paramilitarnymi i morderstwa działaczy zwiazkowych.
Piotr Ciszewski z Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy przedstawił zebranym ideę kampanii bojkoty produktów Coca Cola Company, rozpoczętej na prośbę kolumbijskich działaczy związkowych w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Od niedawna kampania jest prowadzona również w Polsce przez kilka organizacji, między innymi CK-LA, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza i Związek Syndykalistów Polski.
Dodał że działania koncernu w Kolumbii to tylko jeden ze stawianych mu zarzutów. Prowadzi on również rabunkową politykę wobec zasobów wody w Indiach i niszczy tamtejsze środowisko naturalne. W Turcji natomiast pojawiły się groźby wobec pracujących w jednej rozlewni napojów działczay związkowych. Również zorganizowany tam protest przeciwko łamaniu praw pracowniczych został brutalnie rozbity przez policję.
Organizatorzy akcji bojkotu mówili również, że będą informować o działaniach Coca Cola Company na świecie organizacje pozarządowe, korzystające ze wsparcia koncernu.
W dyskusji, która nastąpiła później część zebranych twierdziła, że akcje bojkotu mogą być skuteczniejsze niż naciskanie na rządy, ponieważ firma może ugiąć się w obliczu pewnych strat finansowych i zmienić swoją politykę. Podano też przykłady kilku podobnych kampanii, które przyczyniły się na przykład do rezygnacji przez niektóre firmy odzieżowe z korzystania z pracy dzieci.
Na zarzuty jakoby bojkot mógł doprowadzić do kryzysu firmy, a co za tym idzie zwolnień jej pracowników, organizatorzy kampanii odpowiedzieli, że rynek napojów orzeźwiających wcale się nie zmniejszy, więc nawet jeśli zwolnienia nastąpią, to zatrudnienie zwiększą inne firmy.
Film "Krwawy Smak Coca Coli" będzie można obejrzeć również w sobotę 15 grudnia o godz. 16.00 w ramach Uniwersytetu Krytycznego (ul. Emilii Plater 15).
Michał Warecki
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?