Katowice: Protest pracowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego

[2007-12-14 16:50:30]

150 osób zgromadziła zorganizowana 14 grudnia przez Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" pikieta pod siedzibą Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Pracownicy domagali się wypłaty całości premii rocznej oraz podwyżki płac o 30 procent. Była to pierwsza w historii katowickiego pogotowia czynna akcja w obronie praw pracowniczych, w tym prawa do godziwego wynagrodzenia.

Dyrektor twierdzi, że wskutek nakazu PIP musi wypłacić najpierw pieniądze z tytułu zaległych nadgodzin. Przeciętny pracownik WPR dostanie z tego tytułu od 2 do 100 zł. Większa suma jest rzadkością. Natomiast lekarzom wypłaci się od 1 tys. zł w górę. Dlaczego my mamy zrzucać się na pensje dla lekarzy? - mówił Marian Stanoszek, przewodniczący Komisji Zakładowej "Sierpnia 80" w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach.

Związkowcy domagali się podwyżek i wypłaty całości nagrody rocznej oraz wpisania wszystkich dodatków do podstawy wynagrodzenia. Komisja Zakładowa WZZ "Sierpień 80" w sporze zbiorowym jest od 3 grudnia.

Pikiecie towarzyszyły dźwięki syren i huk petard. Krzyczano: "Precz z dyrektorem!".

Pracownicy katowickiego WPR do tej pory rokrocznie dostawali przed świętami premię roczną w wysokości 10 proc. zarobków od stycznia do listopada. Nowy dyrektor postanowił wypłacić 5 proc. do końca tego roku, a następne po poznaniu się z wynikiem rocznego bilansu. Najpierw mówiło się coś o styczniu, potem o marcu i stanęło na czerwcu. My czekać na należne nam pieniądze nie będziemy! - powiedział Stanoszek. Dodał, że obecny dyrektor jest u nich raptem od czerwca tego roku i już zdążył doprowadzić do niezdrowej sytuacji w placówce. Dodał, że premie były zawsze wypłacane na czas, a teraz tydzień przed świętami okazało się, że pracownicy nie dostaną tych pieniędzy.

Dyrekcja winę zwala na poprzednie władze firmy. Te odpierają zarzuty twierdząc, że oddały ją w dobrej kondycji finansowej.

Atmosfera w zakładzie od czasów nowej dyrekcji jest fatalna. Dobrym przykładem tego jest to, że podczas dzisiejszej pikiety na polecenie pracodawcy jej uczestnikom robiono zdjęcia, próbując ich tym samym zastraszyć - mówi szef "Sierpnia 80" w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym.

Wiec WZZ "Sierpień 80" poparły inne działające w zakładzie organizacje związkowe. Trwają obecnie rozmowy na temat zaostrzenia akcji protestacyjnej.

Przewodniczący Komisji Krajowej "Sierpnia 80", Bogusław Ziętek stwierdził, że podwyżki płac w służbie zdrowia nie mogą być przyznawane tylko lekarzom kosztem pozostałych grup zawodowych działających w tej branży. Lekarze wyrwali pieniądze dla siebie zupełnie zapominając o pracownikach pogotowia, czy o pielęgniarkach -stwierdził.

Na 17 stycznia 2008 r. Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zaplanował zorganizowanie wiecy w sprawie podwyżek dla pracowników katowickiego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego pod Urzędem Marszałkowskim i ponownie pod siedzibą dyrekcji WPR.

***


W dniu 14 grudnia delegacja WZZ "Sierpień 80" udzieliła w Lubinie (Dolny Śląsk) poparcia dla tamtejszych pielęgniarek i położnych, które są w pogotowiu strajkowym. Przeprowadziły ostatnio dwugodzinny strajk ostrzegawczy i nie wykluczają wszczęcia strajku ciągłego. "Sierpień 80" zaoferował im swoją pomoc. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa wyraziła zadowolenie z tej oferty.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku