Spór o Świątynie Opatrzności Bożej: Pieronek atakuje LiD

[2008-01-05 01:35:37]

Lewica i Demokraci zapowiedzieli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie zgodności z konstytucją przekazania 30 mln złotych na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Polskie prawo zabrania finansowania kościołów i związków wyznaniowych z budżetu państwa. Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz wpadł na pomysł, jak je obejść ten przepis. Powołał Centrum Opatrzności Bożej, placówkę, która ma w statucie zapis o działalności kulturalnej. Dotację budżetu otrzyma Centrum a nie Kościół rzymskokatolicki. W budynku Świątyni Opatrzności Bożej ma znaleźć się miejsce dla muzeum upamiętniającego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II.

Przeciwko takiemu postępowaniu zaprotestował LiD. Wiceprzewodnicząca SLD Joanna Senyszyn stwierdziła, że abp Nycz, aby obejść prawo, dokonał swoistego szalbierstwa. Wyrażamy wielki żal, że hierarchowie kościoła katolickiego dopuszczają się tak niecnego postępowania, żeby tylko wyłudzić od biednego państwa nienależne im pieniądze - powiedziała Senyszyn.

Działania LiD-u spowodowało reakcję kościelnej hierarchii. Lewica i Demokraci nigdy nie mieli sympatii dla żadnej świętości – tak sprawę skomentował bp Tadeusz Pieronek. Jego zdaniem jeżeli szefowie LiD mogą sobie tak szczekać.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku