5 stycznia odbył się w Łodzi pierwszy kongres Polskiej Lewicy, partii założonej przez byłego premiera Leszka Millera po jego odejściu z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Miller odszedł, gdy władze koalicji Lewica i Demokraci odmówili mu prawa do startowania z pierwszego miejsca do sejmu z łódzkiej listy LiD).
Leszek Miller zaznaczył, iż Polska Lewica to wzbogacenie "oferty lewicowej", a nie alternatywa wobec LiD, choć jednocześnie w jednym z wywiadów stwierdził, że rzekomo koalicja LiD kończy swoją działalność. Na razie jesteśmy pospolitym ruszeniem, które przybywa na ratunek lewicy. Jak najszybciej musimy przeobrazić się w pełnokrwistą partię polityczną - powiedział Miller podczas swego wystąpienia. Wspomniał też o ważnych elementach programu Polskiej Lewicy, jakimi są obrona historii i tradycji PRL oraz sprzeciw wobec "lustracyjnych stosów".
W kongresie wzięło udział ok. 200 osób. Przewodniczącym Polskiej Lewicy kongres wybrał Leszka Millera, który był jedynym kandydatem na to stanowisko.
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.