Ornontowice: Pikieta "Sierpnia 80" pod "Budrykiem"

[2008-01-11 21:47:32]

Ponad tysiąc osób zgromadziła pikieta Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" pod budynkiem dyrekcji KWK "Budryk" w Ornontowicach na Śląsku. Odbyła się 10 stycznia i była wyrazem poparcia dla strajkujących prawie od miesiąca górników "Budryka".

Manifestanci przybyli z różnych części Polski przywieźli ze sobą związkowe flagi i transparenty. Pikieta przebiegała przy gwizdach i wyciu syren, wybuchło też kilka petard. Do pikietujących wyszli strajkujący górnicy, którzy dziękowali za okazane im poparcie. Przybyły też ich rodziny oraz okoliczni mieszkańcy. Wznoszono takie hasła jak: "Zwyciężymy!", "Media kłamią" czy - odnoszące się do Związku Zawodowego Górników i "Solidarności" - "Szczury do dziury!".

Górnikom odczytano wyrazy poparcia płynącego dla ich walki z kraju i ze świata.

Cała Polska z podziwem patrzy na Waszą walkę i Wam kibicuje. Nie tylko dlatego, że potrafiliście upomnieć się o swoje i konsekwentnie prowadzicie walkę o swoje interesy, ale również dlatego, że robicie to godnie i nie pozwalacie się upokarzać - powiedział do górników "Budryka" Przemysław Skupin z Sekcji ds. górnictwa Komisji Krajowej "Sierpnia 80".

Żądano natychmiastowego spełnienia wszystkich postulatów strajkującej załogi i zaprzestania łamania prawa przez Jastrzębską Spółkę Węglową, która, zdaniem manifestantów, przejmując kopalnię "Budryk" powinna doprowadzić do wyrównania płac na "Budryku" wobec innych kopalń Spółki.

Krzysztof Łabądź, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w kopalni "Budryk" i Komitetu Strajkowego powiedział: Nie jesteśmy niewolnikami, nie jesteśmy ludźmi drugiej kategorii! Mamy prawo walczyć o swoje interesy i zachęcamy do tego inne grupy zawodowe.

Krytykowano też związki zawodowe które nie przystąpiły do strajku. To hańba, że niektórzy związkowcy zamiast stać po waszej stronie uczestniczą w nagonce na strajkujących i służą interesom pracodawców - stwierdzono.

Do pikietujących wyszedł nowy prezes KWK "Budryk" S.A. - Piotr Chmiel.

Górnicy z "Budryka" nie żądają podwyżek, które wykraczałyby poza zdolności ekonomiczne spółki. Jastrzębska Spółka Węglowa proponuje w tym roku 8 procentowy wskaźnik wynagrodzeń, podczas gdy w Kompanii Węglowej, która ma znacznie gorsze wyniki, przekroczy on 14 procent. Tymczasem "Budryk" jest jedną z najlepszych kopalń JSW - powiedział podczas pikiety przewodniczący WZZ "Sierpień 80", Bogusław Ziętek.

Z kolei przybyły aż z Gdańska listonosz i związkowiec z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza Bartosz Kantorczyk zapewnił, że na poczcie również źle się dzieje i że konieczny jest strajk generalny. Dodał, że wtedy kiedy oni zastrajkowali, to wtedy również "Solidarność" i inne prodyrektorskie związki zawodowe zrobiły wszystko, aby ten strajk złamać i zniechęcić ludzi do walki. Głos zabrał także Grzegorz Bednarski ze Związku Zawodowego "Kadra" kopalni "Budryk".

Strajk na kopalni "Budryk" w dalszym ciągu trwa.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku