Gdańsk: Protesty przeciwko budowie hotelu

[2008-01-28 18:59:52]

Gdańskim lasom i parkom położonym przy plaży grozi zagłada. Urząd Miasta Gdańska postanowił o zmianie Planów Zagospodarowania Przestrzennego bardzo atrakcyjnych wypoczynkowo terenów zielonych obok deptaku na Zaspie 500 metrów od plaży i mola w Gdańsku-Brzeźnie. Na terenie ponad 10 hektarów ma powstać 55-metrowy hotel, apartamenty a także ponad 1000 miejsc parkingowych.

Inwestycja ta stanie w miejscu parku stworzonego przed kilku laty za pieniądze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wówczas za 10 mln zł osuszono teren, wytyczono ścieżki, stworzono place zabaw. Poza tym najprawdopodobniej zniszczony zostanie deptak prowadzący na molo w Brzeźnie. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, wówczas dziesiątki tysięcy mieszkańców Gdańska straci miejsca wypoczynku.

Realną groźbą jest również zanieczyszczenie pobliskich ujęć wody "Czarny Dwór" i "Zaspa", z których korzysta kilkanaście tysięcy ludzi. Budowa wielopoziowych podziemnych parkingów może doprowadzić do wymieszania się wód podziemnych z wodą morską i w rezultacie skażenia wody bieżącej. Precedens budowy jednego hotelu może doprowadzić do pokusy zabudowania innych terenów zielonych w gdańskim Pasie Nadmorskim tak jak w Sopocie i Gdyni.

W związku z sytuacją 27 stycznia gdańscy ekolodzy z Obywatelskiej Ligi Ekologicznej zbierali podpisy przeciwko tej inwestycji. Zbieranie podpisów trwa od początku stycznia i będzie trwało jeszcze przez kilka tygodni. Celem zbiórki jest wymuszenie decyzji o odrzucenie planów zmiany zagospodarowania przez Radę Miasta. Jak dotąd zebrano ok. 800 podpisów. Przeciwko budowie hotelu protestują również inne instytucje, a także okoliczni mieszkańcy.

Obywatelska Liga Ekologiczna to organizacja pozarządowa działająca w Gdańsku od połowy lat 90-tych. Jej zasługą jest głównie udział przy stworzeniu największej w Polsce sieci dróg rowerowych na terenie Gdańska dzięki grantowi z United Nations Development Programm/Global Environment Facility (UNDP/GEF) w wysokości 1 mln USD. Poza tym organizacja ta brała udział w wielu lokalnych działaniach o charakterze ekologicznym.

Szymon Andrzejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku