Turcja: Demonstracja przeciwko chustom na uniwersytetach

[2008-02-03 11:07:21]

2 lutego w stolicy Turcji, Ankarze, odbył się protest przeciwko planom rządu, który chce znieść zakaz noszenia muzułmańskich chust na uniwesytetach. Zdaniem przeciwników tej decyzji doprowadzi to do przekształcenia Turcji z państwa laickiego w islamskie.

Blisko 40 tysięcy demonstrantów zgromadziło się przed mauzoleum pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka. Manifestanci mieli ze sobą portrety Atatürka i flagi narodowe.

Parlament, w którym większość ma wspierająca rząd Partia Sprawiedliwości Rozwoju (Adalet ve Kalkınma Partisi), ma zająć się projektem w przyszłym tygodniu. Zakaz noszenia chust na wyższych uczelniach istnieje od 1980 roku kiedy o ich nielegalności orzekł Sąd Konstytucyjny.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku