Lewica o niepodleg³o¶ci Kosowa

[2008-02-20 17:04:29]

Og³oszenie 17 lutego niepodleg³o¶ci przez Kosowo w¶ród wywo³a³o ¿yw± debatê w¶ród partii i organizacji lewicowych na ca³ym ¶wiecie.

16 lutego partie uczestnicz±ce w Miêdzynarodowym Spotkaniu Partii Komunistycznych i Robotniczych w Lizbonie wyda³y o¶wiadczenie w którym potêpiaj± secesjê. Og³oszenie niepodleg³o¶ci przez Kosowo to pogwa³cenie prawa miêdzynarodowego i rezolucji ONZ. Krok ten bêdzie mia³ ogromne konsekwencje zarówno w regionie ba³kañskim, jak i w skali miêdzynarodowej - czytamy w dokumencie.

O¶wiadczenie podpisa³y Robotnicza Partia Belgii, Komunistyczna Partia Brazylii, Komunistyczna Partia Czech i Moraw, Komunistyczna Partia Kuby, Komunistyczna Partia Grecji, Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska), Robotnicza Partia Irlandii, Partia Komunistów W³oskich, Libañska Partia Komunistyczna, Ludowa Partia Panamy, Portugalska Partia Komunistyczna, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, Po³udniowoafrykañska Partia Komunistyczna, Komunistyczna Partia Hiszpanii, Komunistyczna Partia Ludów Hiszpanii, Syryjska Partia Komunistyczna oraz Komunistyczna Partia Ukrainy.

Podobne o¶wiadczenie, krytykuj±ce niepodleg³o¶æ Kosowa wystosowa³a Europejska Partia Lewicy. Przeciwko secesji jest rumuñska Partia Socjaldemokratyczna, której stanowisko jest zbie¿ne z pogl±dami innych g³ównych si³ politycznych w tym kraju.

Za niepodleg³o¶ci± Kosowa opowiedzia³ siê brytyjski Sojusz na rzecz Wolno¶ci Robotniczej. Zdaniem organizacji Kosowo by³o koloni± Serbii. AWL skrytykowa³ lewicowych dzia³aczy którzy przeciwstawiaj± siê niezale¿no¶ci serbskiej prowincji, podkre¶laj±c, ¿e naistotniejsze jest wola mieszkañców Kosowa aby ¿yæ w suwerennym pañstwie, a nie to czy ich d±¿enia popieraj± Stany Zjednoczone.

W podobnym duchu wypowiedzia³y siê m.in. Socjalistyczna Partia Ludowa z Danii, marksistowsko-humanistyczne pismo "News & Letters" oraz komuni¶ci z Partii Pracy z Serbii.

Stanowisko krytykuj±ce zarówno serbski jak i albañski nacjonalizm zajê³y g³ównie organizacje trockistowskie.

Wzywamy robotników Serbii i Kosowa to walki z szowinizmem. Jak zauwa¿y³ dawno temu za³o¿yciel Serbskiej Partii Socjaldemokratycznej Dimitrije Tucoviæ, wróg Serbów i Albañczyków jest ten sam i nie wyró¿nia go narodowo¶æ, ale stan posiadania. Tylko zjednoczony ruch rewolucyjny ba³kañskich robotników niezale¿nie od ich narodowo¶ci mo¿e zapewniæ wolno¶æ i lepsze ¿ycie dla wszystkich - czytamy na stronie Miêdzynarodowej Tendencji Marksistowskiej.

Komitet na recz Miêdzynarodówki Robotniczej podkre¶la, ¿e Kosowo nie bêdzie niepodleg³ym pañstwem, ale protektoratem zachodnich mocarstw. Dodaj± oni, ¿e w systemie kapitalistycznym nie da siê przezwycie¿yæ problemów przed którymi stoi nowe pañstwo, takich jak masowa bieda i bezrobocie, korupcja w elitach w³adzy czy dominacja ponadnarodowych korporacji. Zdaniem CWI dopiero socjalizm mo¿e uczyniæ z Kosowa miejsce w którym osi±gniêta zostanie pe³na równo¶æ wszystkich ¿yj±cych tam grup etnicznych.

Szymon Martys


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Go¼dzik
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek

Wiêcej og³oszeñ...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawi³ siê czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczê³a siê narada dzia³aczy socjalistycznych, przyjêta pó¼niej jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodzi³ siê Giorgio Napolitano, dzia³acz W³oskiej Partii Komunistycznej (PCI), nastêpnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent W³och.

1930 - W Krakowie obradowa³ zwo³any przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolno¶ci Ludu; po jego zakoñczeniu odby³ siê na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysiêcy robotników i ch³opów.

1945 - Urodzi³a siê Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Bra³a udzia³ w rewolcie studenckiej w Pary¿u w 1968. W 1984 zak³ada³a marksistowsk± Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanis³aw Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodnicz±cym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Miêdzynarodowej Organizacji Pracy przyjê³a Konwencjê w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mê¿czyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygra³a wybory prezydenckie na Islandii, zostaj±c pierwsz± demokratycznie wybran± kobiet±-prezydentem na ¶wiecie.

1981 - Hu Yaobang zosta³ sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracuj±cych Kurdystanu, zosta³ skazany przez turecki s±d na karê ¶mierci.


?
Lewica.pl na Facebooku