Pęknięcie w LiD ws. tarczy: SLD i SdPl przeciw, PD za

[2008-02-29 20:50:48]

W ciągu ostatnich dwóch dni doszło do bardzo poważnego rozdźwięku wśród partii tworzących porozumienie Lewica i Demokraci w sprawie tzw. tarczy antyrakietowej. SLD i SdPl wydały wspólne oświadczenie, w którym zdecydowanie sprzeciwiają się zainstalowaniu amerykańskiego systemu antyrakietowego w Polsce. Z kolei Partia Demokratyczna wydała oświadczenie, w którym popiera utworzenie na terenie Polski amerykańskiej bazy rakietowej.

SLD i SdPl wymieniają sześć punktów, z powodu których sprzeciwiają się włączenia Polski w projekt tzw. tarczy antyrakietowej. Po pierwsze, stwierdzają, Żadne rzetelne analizy nie potwierdzają możliwości zbudowania przez Iran interkontynentalnych rakiet zdolnych przenosić głowice nuklearne. Nierealna jest także groźba ataku na którekolwiek państwo europejskie - czytamy w stanowisku.

W drugim punkcie oświadczenia zwrócona jest uwaga na fakt, że budowa w Polsce amerykańskiej bazy rakietowej zmniejszy bezpieczeństwo Polski.

Jako trzeci argument podano, że jest on wymierzony przeciwko Rosji i wbrew swej nazwie, ma charakter par excellence ofensywny, zapewnia bowiem przewagę strategiczną mocarstwu, które się w taki system wyposaży. Rozwój amerykańskiego systemu będzie zatem nieuchronnie prowadzić do wyścigu zbrojeń.

W czwartym punkcie mowa o tym, że amerykański system powstaje poza strukturami NATO i Unii Europejskiej. Poparcie polskiego rządu dla tarczy może oznaczać, że Polska będzie postrzegana, jako nielojalny członek obu tych organizacji i zarazem będzie utrudniać zbliżanie się obu części Europy.

W piątym punkcie czytamy: Sama koncepcja tarczy jako sposobu zapobiegania zagrożeniom ze strony tzw. państw "zbójeckich" jest przejawem anachronicznego podejścia do bezpieczeństwa globalnego. nie odpowiada to ani wymogom bezpieczeństwa Polski ani pożądanemu kierunkowi rozwoju społeczności międzynarodowej. Wyzwaniem dla NATO i UE powinno być umacnianie uniwersalnego systemu bezpieczeństwa zbiorowego, opartego o wielostronne koalicje i istniejące organizacje międzynarodowe.

W ostatnim punkcie pada argument mówiący o możliwej zmianie amerykańskiego stanowiska ws. tarczy po tegorocznych wyborach prezydenckich w USA.

Biorąc powyższe pod uwagę, SLD i SDPL (stanowisko to podzielane jest także przez Unię Pracy) wzywają rząd - zanim podejmie jakiekolwiek zobowiązania - do publicznego wyjaśnienia wszystkich wątpliwości i udzielenia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób instalacja tarczy antyrakietowej służyć będzie zarówno bezpieczeństwu Polski, jak i bezpieczeństwu globalnemu. Kontynuowanie - ponad głowami obywateli i ze zlekceważeniem argumentów przeciwnych - działań, zmierzających do podpisania porozumienia o lokalizacji tarczy w Polsce wywoła potrzebę poddania tej kwestii pod referendum ogólnonarodowe. Obie partie oświadczają, że gotowe są wystąpić z taką inicjatywą - czytamy w oświadczeniu.

Na to oświadczenie w sposób polemiczny odpowiedziała Partia Demokratyczna.W wydanym kontroswiadczeniu Demokraci wzywają do ograniczenia akcji politycznych ws. tarczy, gdyż te mogą utrudnić rządowi spełnianie roli dbania o bezpieczeństwo Państwa i obywateli.

Demokraci krytycznie odnieśli się do punktu trzeciego oświadczenia SLD i SdPl. W swoim oświadczeniu stwierdzają Zastrzeżenia i obawy Rosji wymagają stałych wyjaśnień, ale nie one powinny decydować o stanowisku Polski w tej sprawie. Skrytykowali również argument odnoszący się do solidarności europejskiej stwierdzając, że mający powstać system antyrakietowy nie jest jednostronnym systemem poza Unią Europejską, gdyż UE nie jest związkiem obronnym.

Jedynym punktem, w którym Demokraci zgodzili się ze swoimi partnerami z LiD-u jest ten dotyczący konieczności poznania stanowiska nowego amerykańskiego rządu ws. tarczy antyrakietowej.

Partia Demokratyczna skrytykowała także wysuniętą przez SLD i SdPl propozycję zorganizowania referendum ws. tarczy. W naszym przekonaniu bez względu na ocenę działań rządu w tej sprawie, problemów bezpieczeństwa nie można rozwiązywać przy pomocy ogólnonarodowego referendum - czytamy w ostatnim akapicie oświadczenia opublikowane przez PD.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku