WZZ "Sierpień 80" o zmianach w Kodeksie Pracy

[2008-03-06 10:13:34]

6 marca Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydał oświadczenie w sprawie zmian w Kodeksie Pracy.

Zamiary te uważamy za skandaliczne i niezwykle niebezpieczne dla wszystkich ludzi pracy. Planowane zmiany, dotyczące zarówno dużych zakładów pracy, jak i zakładów zatrudniających poniżej 10 pracowników, są kolejnym przejawem traktowania ludzi pracy jak niewolników pozbawionych wszelkich praw, którzy mają być poddani niczym nieograniczonemu wyzyskowi, a ich podstawowe prawa i przysługujące im gwarancje mają być powszechnie łamane - czytamy w dokumencie.

Zdaniem związkowców po raz kolejny słyszymy o pomysłach poszerzania swobód pracodawców i zapewnienia im jak największej bezkarności kosztem liberalizacji prawa pracy i ograniczania gwarancji pracowniczych. Towarzyszy temu nachalne wmawianie społeczeństwu, że aby stosunki między pracodawcami a pracownikami były równoprawne, prawo w jeszcze większym stopniu niż dotychczas powinno chronić pracodawców i właścicieli przed pracownikami - dodają.

Według "Sierpnia 80" zapowiadane zmiany mają opierać się na fałszywym założeniu, że stosunek i warunki pracy powinny określać swobodne ustalenia między równorzędnymi stronami ukrywając przy tym fakt, że to pracownicy są zdecydowanie słabszą stroną. Związek uważa, że prawo powinno być tak skonstruowane, aby chronić pracowników przed coraz brutalniejszym wyzyskiem i łamaniem ich praw.

To, z czym mamy dziś do czynienia w przypadku protestów w służbie zdrowia, protestów w wielkopowierzchniowych sklepach, takich, jak strajk pracowników tyskiego Teslo, czy protestu w firmie transportowej PRP Rico, a z czym niedawno mieliśmy do czynienia również w przypadku strajku w kopalni "Budryk" czy tragedii w kopalni Halemba, jest najlepszym dowodem na to, że zmiany w kodeksie pracy powinny iść w kierunku zwiększenia gwarancji pracowniczych i ochrony pracownika oraz zwiększenia i wzmocnienia pozycji i roli związków zawodowych, a nie w kierunku kolejnej liberalizacji prawa pracy - stwierdzono w stanowisku.

Związkowcy przypominają propozycję zmian w Kodeksie Pracy takie jak to, że w pierwszej kolejności to wola stron decydowałaby, czy z pracownikiem zawrze się umowę o pracę, czy umową cywilnoprawną lub zmusi się go do samozatrudnienia, propozycję aby Państwowa Inspekcja Pracy mogła wnieść powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy wyłącznie za zgodą pracownika, a nie z własnej inicjatywy czy pomysł, aby w zakładach zatrudniających poniżej 10 pracowników nie ewidencjonować czasu pracy. Zdaniem WZZ "Sierpień 80" pomysły te są skandaliczne i przyczynią się do obniżenia i tak już niewielkich, zdaniem związku, praw pracowniczych.

"Sierpień 80" zapowiedział, że będzie protestował przeciwko proponowanym zmianom KP i zaalarmuje o nich wszelkie możliwe instytucje i organizacje w kraju i za granicą, w tym europejski i międzynarodowy ruch związkowy oraz Międzynarodową Organizację Pracy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku