Program gospodarczy rządu się rozsypał...

[2003-03-02 17:43:24]

...to słowa szefa superresortu pracy i gospodarki, Jerzego Hausnera. Na konferencji w Krakowie minister przyznał, że rządowy program ożywienia gospodarki nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań.

Odpowiedzialnością za niepowodzenie polityki gospodarczej Hausner obciążył przede wszystkim biznesmenów, którzy - pomimo liberalizacji Kodeksu Pracy - nie wykazali się przedsiębiorczością i nie stworzyli nowych miejsc pracy. Minister uznał za jedną z przyczyn porażki programu rządowego zastój w inwestycjach infrastrukturalnych.
Przestrzegaliśmy na lewica.pl, że antypracownicze zmiany w Kodeksie nie pomogą wiele gospodarce, przyczynią się natomiast do zwiększonego obciążenia już zatrudnionych, i - co za tym idzie - mniejszego popytu na pracę.

Rząd poddał się liberalnej ideologii i uznał koszty pracy niemal za główną przyczynę problemów polskiej gospodarki. Stopień interwencji państwa w gospodarkę, poza oddłużeniem przedsiębiorstw, okazał się bardzo skromny. Na święty nigdy odłożono reformę NBP i próby zmiany polityki kursowej. Najistotniejszy element programu rządowych inwestycji infrastrukturalnych - ustawy autostradowe - przeleżał wiele miesięcy w Sejmie. Rząd nie przedstawił żadnych konkretnych pomysłów ani jak zwiększyć popyt wewnętrzny, ani jak skierować go na produkty wytwarzane w Polsce.

Czy rząd, tak jak utopijni liberałowie z różnych "niezależnych" instytutów, naprawdę wierzył, że same cięcia w kosztach (kosztem pracowników) przyniosą realne skutki dla gospodarki? Chyba niezbyt gorąco, zwłaszcza że już w 2001 roku w wewnątrzrządowych prognozach nie przewidziano spadku bezrobocia - aż do końca kadencji. Ewidentnie jednak wierzono w owych mitycznych herosów-przedsiębiorców, którzy jak widać zawiedli ministra Hausnera.

Nie kochaliśmy polskich przedsiębiorców miłością czystą, więc i nie zawiedliśmy się na nich specjalnie. Dziś możemy zatem z czystym sumieniem powiedzieć: to naprawdę nie jest wyłącznie ich wina! W dużej części odpowiedzialność za niekonkurencyjność polskiego biznesu ponoszą też warunki makroekonomiczne, niska kapitalizacja przedsiębiorstw czy last but not least blokujące drogę do rozwoju firm drogie kredyty. Niewiele zmieni się też w sytuacji przedsiębiorstw i na rynku pracy, jeśli nie wzrośnie popyt na lokalną produkcję i usługi.

Minister Hausner wykazał się odwagą cywilną, publicznie przyznając, że to co nie działa nie działa. Skoro nie działa, to może warto by (w końcu!) spróbować czegoś innego? Na przykład - bardziej lewicowej polityki gospodarczej?

Adrian Zandberg


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku