Łódzka Manifa na Pasażu Włókniarki

[2008-03-09 12:42:06]

Kilkadziesiąt osób zgromadziła V łódzka Manifa, zorganizowana przez Nieformalną Grupę Łódź Gender i łódzki okręg Młodych Socjalistów. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15.00, tradycyjnie na pasażu Schillera, przemianowanym tego dnia na pasaż Włókniarki.

W imieniu Grupy Łódź Gender przemówienie wygłosiła Izabela Desperak, podkreślając m.in. brak postaci kobiecych w przestrzeni publicznej i potrzebę zmian w tym zakresie. Wyraziła także ubolewanie z powodu fatalnych skutków transformacji ustrojowej, nazywanej demokratyzacją. Wspomniał o tym również Mateusz Mirys z Młodych Socjalistów mówiąc: Prawo do aborcji, możliwość bezpłatnego korzystania z zapłodnienia in vitro i antykoncepcji, gruntowna edukacja seksualna młodzieży to niezbędne minimum, które musi być zapewnione przez nowoczesne, europejskie państwo. Polska, bez względu na zmieniające się rządy od 18 lat podąża w przeciwnym kierunku. Zadeklarował także poparcie dla kobiet walczących o wyzwolenie spod patriarchatu.

Po przemówieniach odbył się krótki happening. W tym roku organizatorki i organizatorzy zrezygnowali z wykorzystywania pomnika Schillera i postanowili odsłonić własny pomnik, przedstawiający Łodziankę. Na postumencie stanęła młoda kobieta, ubrana w pielęgniarski fartuch, w jednej z rąk trzymała dziennik nauczycielski, a w drugiej zabawkową maszynę przędzalniczą. W ten sposób przynajmniej na chwilę powstał w Łodzi pomnik symbolizujący pracującą kobietę.

Następnie ulicą Łodzianki (byłą Piotrkowską) ruszył przemarsz w kierunku placu Wolności. Uczestniczki i uczestnicy przemarszu zmieniali nazwy każdej z mijanych przecznic, nadając im imiona żeńskich patronek. Skandowano m.in. "Wolność, równość, tolerancja" oraz "Wolne kobiety – Wolny świat".

Przemówienia i przemarsz bez większych skutków starało się zakłócić kilkunastu młodych działaczy neofaszystowskich. Zostali zatrzymani przez policję dopiero w połowie Manify, mimo, że ich zgromadzenie od początku było nielegalne.

Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku