McCain przeprasza za głosowanie przeciwko zakazowi podtapiania
[2008-03-13 20:03:47]
Senator John McCain, pewny kandydat Partii Republikańskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich przyznał, iż jego głos przeciwko zakazowi stosowania podtapiania przez służby specjalne był błędem.
McCain, w czasie wojny w Wietnamie więzień osławionego Hanoi Hilton, był autorem Poprawki McCaina, która w 2006 roku wprowadziła zakaz stosowania tortur wobec zatrzymanych. W czasie kampanii wyborczej często krytykował administrację George'a W. Busha oraz innych kandydatów za przychylne stanowisko wobec wyłączenie podtapiania (tzw. waterboarding) z listy zakazanych środków przymusu.
Jednakże podczas ostatniego głosowania nad ustawą, zawierającą zakaz stosowania podtapiania McCain, często nieobecny w Senacie w związku z kampanią wyborczą, głosował przeciwko. Ustawa, przyjęta głosami demokratów i niezależnych republikanów, mimo przyjęcia przez obie izby Kongresu, nie ma szans na obalenie zapowiedzianego weta ze strony Busha.
McCain stwierdził, że głosować nie przeciwko zakazowi, ale innym postanowieniom ustawy.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.