Zieloni 2004 o sytuacji w Tybecie

[2008-03-17 23:46:51]

Przewodniczący Partii Zielonych 2004 wyrażają swoje oburzenie z powodu brutalnego stłumienia wystąpień Tybetańczyków przez chińskie służby bezpieczeństwa i wojsko w Tybecie, które według informacji rządu tybetańskiego na uchodźstwie doprowadziło do śmierci 80 protestujących Tybetańczyków.

Sytuacja w Lhasie pokazuje, że rząd Chińskiej Republiki Ludowej nie tylko nie zamierza poważnie traktować swoich własnych zobowiązań dotyczących poszanowania praw człowieka w Chinach, ale wręcz ze zwiększoną brutalnością tłumi działania Tybetańczyków na rzecz obrony swoich podstawowych praw oraz prawdziwej autonomii - powiedział Dariusz Szwed, przewodniczący Zielonych 2004. Z uwagi na tę kryzysową sytuację konieczne jest natychmiastowe aktywne włączenie się polskiego rządu oraz polskich posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego do wspólnych działań Unii Europejskiej, mających na celu doprowadzenie do podjęcia rozmów komunistycznych władz ChRL z przedstawicielami Tybetanek i Tybetańczyków, w tym władz tybetańskich na uchodźstwie - dodał Szwed.

Wobec ostatnich dramatycznych wydarzeń w Tybecie konieczne jest, aby wspólnota międzynarodowa poważnie rozważyła możliwość bojkotu Olimpiady w Pekinie. Być może jest to w tej chwili jedyny, twardy, "ekonomiczny" instrument nacisku na rząd Chińskiej Republiki Ludowej, który może go skłonić do rozpoczęcia dialogu z rządem tybetańskim na uchodźstwie – powiedziała Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Zielonych 2004. Konieczna jest zdecydowana reakcja instytucji politycznych, społeczeństwa obywatelskiego i mediów – nie może być zgody na dalsze łamanie praw człowieka, ograniczanie swobody wypowiedzi i zgromadzeń, a także wolności religijnej – dodała.

Aleksandra Kretkowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku