USA: Konflikt władz stanowych i federalnych w kwestii wyroku śmierci
[2008-03-26 05:03:47]
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, przewagą 6 do 3 głosów, uznał za nielegalny wydany przez prezydenta George'a W. Busha nakaz, który zobowiązywał władze stanu Teksas do ponownego rozważenia sprawy 33-letniego Jose Ernesta Medelina, obywatela meksykańskiego skazanego na śmierć.
W uzasadnieniu prezes sądu John Roberts podkreślił obowiązujący rozdział władz federalnych i stanowych w kwestii sądownictwa.
Bush uzasadniał wydanie nakazu podgwałceniem przez władze Teksasu zobowiązań, wymagających aby aresztowany obcokrajowiec miał prawo do skorzystania z pomocy ze strony przedstawicielstwa swego państwa.
W USA istnieją równolegle prawodastwa stanowe i federalne. W sprawach wyroków orzekanych przez władze lokalne prawo do ułaskawienia, złagodzenia lub nakazania nowego procesu należy do gubernatora. W sprawach federalnych do prezydenta.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.