Czego chce PSL?

[2003-03-08 22:27:11]

Obradowała dziś – pierwszy raz od upadku koalicji - Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy przedstawili też swoje postulaty na najbliższe miesiące.

I tak PSL opowiada się za odrzuceniem weta prezydenta do ustawy o biopaliwach. Chce również uchwalenia ustawy o obrocie ziemią przed referendum unijnym oraz za ustawowym zabezpieczeniem części dopłat dla rolników z budżetu państwa.

W swojej wypowiedzi prezes Jarosław Kalinowski deklarował przywiązanie PSL do wartości narodowych - "Unia Europejska jest miejscem, gdzie ścierają się różne narodowe interesy. Jeśli nie ma świadomości tego narodowego interesu w Polsce, albo często go brakuje, to trudno liczyć na to, byśmy będąc w Unii należycie walczyli o nasze narodowe interesy" - mówił prezes partii.

Kalinowski opowiedział się także za zmianami w polityce monetarnej banku centralnego, przypominając przygotowany przed rokiem projekt zmiany ustawy o NBP.
Tydzień temu prezesowi Kalinowskiemu zabrakło zdecydowania, aby zapanować nad nastrojami w PSL-u, nie potrafił zahamować radykalnych tendencji w łonie swojej partii. Odrzucono ustawę winietową. Wszyscy wiemy, że ustawa ta była tylko pretekstem. PSL arogansił się w koalicji już od dawna, zaś winietki Marka Pola miały służyć jako demonstracja siły, która okazała się nieudana. Ludowcy się przeliczyli i... resztę już znamy doskonale. Pozostaje pytanie: co dalej z PSL-em? Jaką drogę wybierze.

Jarosław Kalinowski nie jest silnym przywódcą, umie (umiał?) jednak lawirować między frakcjami w PSL-u.
Teraz jednak, po wyjściu z koalicji, walka frakcyjna zintensyfikowała się.
Dzisiejszą wypowiedź prezesa można uznać za pewną demonstrację „opozycyjności”. Odwołanie do wartości narodowych może niepokoić, bowiem znaczyć to może, że frakcja Podkańskiego (narodowcy) powiększyła swoje wpływy w partii, a co za tym idzie PSL może przekształcić się w coś, co może przypominać krzyżówkę LPR i Samoobrony. A to nie jest zbyt kusząca perspektywa... Z drugiej jednak strony, samobójstwem politycznym ze strony PSL-u byłoby potępianie w czambuł warunków integracji z Unią, gdyż to nie kto inny jak prezes Kalinowski występował w roli negocjatora w Kopenhadze i z wyników negocjacji był więcej niż zadowolony.

Dlatego wydaje mi się, że PSL nie zradykalizuje się zbyt mocno i nie będzie starał się rywalizować z Samoobroną w kategorii o nazwie „populizm i demagogia”. Jeżeli Miller pomoże w jakimś stopniu w spełnieniu postulatów ludowców (innymi słowy: dogadają się w tych kwestiach) z pewnością będzie mógł liczyć na warunkowe poparcie PSL-u dla rządu.

Cieszy w wypowiedzi Kalinowskiego zdecydowana i krytyczna postawa wobec polityki monetarnej banku centralnego. Gdyby tylko SLD miało tyle odwagi – każdemu wolno pomarzyć – i zdecydował się poprzeć projekt zmiany ustawy o NBP...

Daniel Kryś


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku