
Łódź, Wrocław: Pikiety pod sklepami Tesco (akt.)
[2008-04-03 15:41:25]
1 kwietnia w Łodzi-Bałutach, a dzień później we Wrocławiu-Bielanach pod hipermarketami sieci Tesco pikietowali działacze Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". To dopiero początek naszych protestów! - zaznacza przewodniczący Komisji Krajowej związku, Bogusław Ziętek i dodaje, że niebawem pikiety odbędą się także w Lublinie, Bydgoszczy czy w Legnicy.
Podczas pikiety w Łodzi, przewodnicząca Komisji Zakładowej WZZ "Sierpień 80" w Tesco Polska, Elżbieta Fornalczyk powiedziała, że większość pracowników Tesco otrzymuje wynagrodzenie w wysokości minimalnej płacy gwarantowanej, a podwyżki zaproponowane przez dyrekcję firmy nie wyrównują nawet strat spowodowanych inflacją.
Zarząd twierdzi, że nasze zarobki nie odbiegają od płac w innych marketach. Nie jest to prawda, ale nawet gdyby tak było, to nie znaczy, że mamy położyć uszy po sobie i godzić się na takie zarobki. Tym bardziej, że warunki pracy w Tesco są fatalne. Po lutowym strajku ostrzegawczym do tyskiego Tesco weszła Państwowa Inspekcja Pracy. Dopiero po tej kontroli w markecie pojawiły się m.in. elektryczne wózki do rozwożenia towaru. Tam, gdzie kontroli nie było o takich "luksusach" można tylko pomarzyć - dodała Fornalczyk, organizatorka pierwszego w Polsce strajku w hipermarkecie, który miał miejsce 20 lutego w Tychach.
Z kolei podczas wrocławskiej pikiety szefowa zakładowych struktur"Sierpnia 80" oraz Iwona Mandat z Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego Konfederacja Pracy skrytykowały władze Tesco za oferte fałszywych podwyżek płac. Namawiały pracowników do wzięcia sprawy w swoje ręce, do przełamania bariery strachu i zakładania naprawdę wiernych interesom pracowniczym związków zawodowych. Jednoznacznie krytycznie odniosły się również do sposobu działania NSZZ "Solidarność" w sieci Tesco, twierdząc, że związek ten umywa ręce i chowa głowę w piasek, za kazdym razem, gdy pracownicy zaczynają okazywać swoje niezadowolenie.
Równocześnie na terenie sklepu zostały rozdane ulotki skierowane do pracowników. Akcja ta cieszyła się zainteresowaniem i entuzjazmem. W pikiecie wzięło udział około 40 osób.
Działające w porozumieniu trzy z pięciu związków w Tesco Polska zdecydowały o skierowaniu do prokuratury zawiadomienia o złamaniu przez Zarząd Tesco ustaw o związkach zawodowych oraz o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Chodzi o to, że szefostwo tej sieci handlowej prowadzi rozmowy wyłącznie z jedną organizacją związkową, NSZZ "Solidarność". Inne związki zostały wyrzucone z rozmów w dniu 26 marca, ponieważ Zarządowi nie spodobał się skład reprezentacji związkowej, który na nie przybył.
Ewa Groszewska
Patryk Kosela
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?