Słowacja: Premier Fico wstydzi się za media

[2008-04-06 12:47:50]

Premier Robert Fico powiedział, że wstydzi się za słowackie media, które przemilczały 63. rocznicę wyzwolenia Bratysławy przez Armię Czerwoną i nie relacjonowały wizyty premiera Rosji Wiktora Zubkowa.

Szef słowackiego rządu wypowiedział powyższe słowa w mauzoleum Slavin, 4 kwietnia, podczas uroczystości poświęconych kolejnej rocznicy wyzwolenia Bratysławy. W uroczystym apelu poległych i złożeniu wieńców wziął udział również premier Rosji, przedstawiciele słowackiego rządu i parlamentu oraz weterani II wojny światowej.

W swoim przemówieniu Fico zwrócił uwagę, że mauzoleum Slavin jest miejscem, o którym znaczna część słowackich mediów chciałaby dzisiaj zapomnieć. Miejsce to nie może być torem dla skateboardzistów, niech już lepiej będzie miejscem dla spotkań zakochanych par - mówił. Zwrócił również uwagę, że przez ostatnie lata transformacji ustrojowej większość słowackich elit próbuje wymazać ze zbiorowej świadomości narodu więzy łączące ze sobą kraje słowiańskie.

Premier Zubkow stwierdził natomiast: Zarówno Rosja ani Słowacja nie dopuści do zniszczenia pomnika tych, którzy oddali swoje życie dla wolności ani też do organizowania manifestacji neonazistów. Nie dopuścimy do rewizji historii II wojny światowej. Stan tego mauzoleum pokazuje, że Słowacy pozostali wierni wartościom prawdy historycznej.

Bratysława została wyzwolona w dniach 2-4 kwietnia 1945 roku w wyniku ofensywy II Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. W walkach o miasto poległo ponad 700 żołnierzy radzieckich.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


6 października:

1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.

1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.

1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).

1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.

1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.

1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.

1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.

1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.

1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.

2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.

2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku