Szczyt NATO: Represje i przemoc wobec działaczy antywojennych
[2008-04-07 02:48:14]
![]() Według różnych raportów, w czasie nalotu policji, co najmniej dwie osoby odniosły obrażenia na skutek których konieczna była hospitalizacja poszkodowanych. Wielu działaczy zostało dotkliwie pobitych po zawiezieniu na komisariaty a nawet w drodze do szpitala. Według działaczy, znaczna liczba osób została ranna, części z nich odmówiono pomocy medycznej gdy przebywali w areszcie. Szacuje się, że 46 osób zostało aresztowanych. Nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną policyjnego nalotu w tak agresywnej formie. Żadna demonstracja ani inna forma akcji ulicznej nie miała miejsca przed atakiem. Policjanci byli zamaskowani i według świadków zachowywali się bardzo agresywnie w stosunku do dziennikarzy próbujących dostać się do zaatakowanego centrum. Już na długo przed szczytem policja rumuńska próbowała pokrzyżować plany działaczom antywojennym. W dniach poprzedzających szczyt władze prowadziły intensywne działania wymierzone przeciwko przeciwnikom spotkania. Według różnych źródeł, policja zatrzymywała bez powodu osoby, które wyróżniały się "alternatywnym" ubiorem. Osoby udające sie do wspomnianego centrum społecznego, były zatrzymywane, zawożone na komisariat i przetrzymywane w areszcie nawet 24 godziny, podkreślić trzeba - bez powodu. Osoby te były przesłuchiwane, fotografowane i pobierano od nich odciski palców. Na rumuńskich granicach odmówiono prawa wjazdu do kraju kilku grupom zagranicznych działaczy. Wśród osób nie wpuszczonych do Rumunii była na przykład osoba, przy której w czasie przeszukania znaleziono informacje czeskiego społecznego ruchu przeciwko budowie amerykańskiej bazy radarowej. Wystarczyło to, żeby nie wjechać na teren Rumunii. Co najmniej kilkanaście osób zatrzymano za rozdawanie ulotek w Bukareszcie, jeden z działaczy zatrzymanych przez policję stanie przed sądem za "posiadanie białej broni", gdyż znaleziono przy nim szwajcarski scyzoryk Victorinox. Rumuńskie massmedia zniechęcały rumuńską opinię publiczną do przeciwników szczytu, sugerując, że są to terroryści, chuligani i wrogowie zwykłych ludzi, którzy chcą przyjechać do Bukaresztu, żeby zdewastować miasto. Niektóre massmedia zachęcały wręcz do przemocy wobec aterglobalistów. Postawa rumuńskich władz przypomina sytuację przed Europejskim Forum Gospodarczym w Warszawie w 2004 roku, gdy rząd SLD prowadził kampanię represji wobec organizatorów Antyszczytu, a polskie massmedia prowadziły histeryczną nagonkę przeciwko nim. W trakcie szczytu NATO w Bukareszcie, gdzie gościł między innymi George Bush, bezpieczeństwa przybyłych notabli pilnowało około 27 tysięcy policjantów, wojskowych i snajperów. Na czas szczytu, władze wprowadziły "żółty kod alarmowy", co oznacza między innymi, że na terenie miasta zabronione były jakiekolwiek demonstracje i zgromadzenia. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?