Kraków: Marsz Tolerancji

[2008-04-27 12:12:51]

26 kwietnia, po raz czwarty, przez ulice Krakowa przeszedł Marsz Tolerancji, który był najważniejszym punktem odbywającego się wówczas Festiwalu "Kultura dla Tolerancji".

Marsz rozpoczął się od oddania hołdu poległym i złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie tysiącosobowy (według szacunków policji), wielobarwny tłum przemaszerował ulicami Krakowa i - po raz pierwszy od czterech lat - przez Rynek Główny. Skandowano hasła: "Wolność, równość, tolerancja", "Homofobię da się leczyć", "Seksualizm, radykalizm, rewolucja" czy "Rynek Krakowski nie będzie faszystowski".

Przyszliśmy tutaj zamanifestować sprzeciw wobec dyskryminacji i nienawiści... Jesteśmy normalnymi polskimi robotnikami. Sama jestem zwyczajną sprzedawczynią w sklepie, która chce np. zawrzeć legalny związek ze swoją partnerką - mówili w wypowiedziach dla mediów uczestnicy pochodu.

W opozycji do Marszu Tolerancji, ugrupowania skrajnie prawicowe zorganizowały dwie kontrmanifestacje. Jeszcze przed jego rozpoczęciem, działacze Młodzieży Wszechpolskiej zgromadzili się w ramach pikiety na Rynku Głównym. Później - równolegle do Marszu Tolerancji - odbyła się nielegalna manifestacja innych grup neofaszystowskich, w tym Narodowego Odrodzenia Polski. W stronę uczestników Marszu Tolerancji poleciały jajka, kamienie, butelki, petardy czy farba. Przeciwnicy Marszu, liczący łącznie ok. 400 osób, zostali oddzieleni kordonem policji. Sześcioro z nich zatrzymano.

W manifestacji wzięli udział przedstawiciele organizacji LGBT oraz ugrupowań politycznych takich, jak Młodzi Socjaliści, Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja, Unia Lewicy III RP czy Zieloni 2004.

Tego samego dnia, odbyła się debata - zorganizowana przez okręg krakowski i nowopowstałą Platformę LGBT Młodych Socjalistów pod hasłem "Europejskie standardy praw LGBT, a problemy w Polsce". Podnoszono tematykę dotyczącą sytuacji prawno-społecznej LGBT w Polsce i na świecie, homofobicznych mitów i stereotypów, kulturowego podłoża zjawisk dyskryminacyjnych oraz emancypacji mniejszości w kontekście historii ruchu lewicowego. Dyskusja skupiła się na poszukiwaniu źródeł homofobii i pomysłów przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że działania na rzecz osób homoseksualnych należy podejmować nie tylko na poziomie krajowym, ale i europejskim.

Damian Chodorek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku