Warszawa: Spotkanie nt. książki "Wędrujący świat"

[2008-05-01 14:19:59]

30 kwietnia w siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej na ulicy Rozbrat w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone dyskusji nad książką "Wędrujący świat" prof. Grzegorza Kołodki.

Prowadzący spotkanie Jacek Żakowski stwierdził, że książka Kołodki jest ważną próbą przełamania hegemonii neoliberalizmu w polskim dyskursie o gospodarce. W opinii redaktora "Polityki" poglądy krytyczne wobec neoliberalizmu podziela wielu wybitnych polskich ekonomistów, są one jednak słabo reprezentowane w debacie publicznej. Zdaniem Żakowskiego, aby przełamać neoliberalną dominację, należy wprowadzić do polskiej debaty ekonomicznej takie pojęcia i mierniki, jak Human Development Index, spójność społeczna czy współczynnik Ginniego.

W referacie wprowadzającym do dyskusji profesor Kołodko przedstawił główne założenia swojego podejścia badawczego. Opowiedział się przeciwko ekonomicznemu redukcjonizmowi, polegającym na pomijaniu społecznego kontekstu działań ekonomicznych i lekceważeniu dorobku innych nauk społecznych. Profesor rozróżnił między liberalizmem, a neoliberalizmem, twierdząc, że ten ostatni cynicznie wykorzystuje liberalne wartości i hasła dla usprawiedliwienia interesów najbogatszych. Neoliberalizm w opinii Kołodki jest upadającą utopią, a obecny kryzys amerykański może okazać się gwoździem do trumny tej doktryny.

W kolejnym wystąpieniu Przemysław Wielgosz, redaktor "Le Monde Diplomatique - edycja polska", podjął się próby polemiki z niektórymi tezami autora "Wędrującego świata". Jego zdaniem w wizji Kołodki zabrakło miejsca na antagonizmy stanowiące naturę systemu kapitalistycznego, zwłaszcza na konflikt między kapitałem a pracą. Zdaniem Wielgosza Kołodko powinien wprowadzić rozróżnienie między rozwojem ekonomicznym a kapitalistyczną ekspansją. Wreszcie, dodał, jego analizy nie uwzględniają kwestii wyzysku krajów peryferyjnego kapitalizmu przez kraje centrum. Mimo zastrzeżeń, redaktor Wielgosz przychylnie odniósł się do pracy Kołodki, zaliczając ją do nurtu progresywnego i krytycznego we współczesnej ekonomii.

W odpowiedzi profesor Kołodko zgodził się z redaktorem Wielgoszem, że obecny model kapitalizmu nie może być kontynuowany. Zdaniem profesora Kołodki zasoby naturalne kuli ziemskiej nie pozwalają na nieograniczony wzrost gospodarczy i uniwersalizację amerykańskiego modelu życia. Dodał, że należy spowolnić tempo wzrostu gospodarczego krajów bogatych i stymulować rozwój krajów biednych. Samo pojęcie wzrostu gospodarczego powinno zostać, jego zdaniem, zastąpione kategorią zrównoważonego rozwoju.

W dyskusji Grzegorz Kołodko zaprotestował przeciwko pomysłom wprowadzeniu podatku liniowego. Profesor opowiedział się za dodatkowym podatkiem ekologicznym, adresowanym do przedsiębiorstw najbardziej zatruwających środowisko naturalne. Na pytanie z sali, czy niedawne wydarzenia na rynku finansowym w Stanach Zjednoczonych, kiedy to rząd USA przeznaczył setki milionów dolarów na pomoc największym bankom, nie dowodzą kompromitacji neoliberalizmu, profesor udzielił odpowiedzi twierdzącej. Podkreślił, że neoliberalizm poniósł porażkę nie tylko w krajach Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej, ale również w samych Stanach Zjednoczonych i obecnie funkcjonuje już tylko jako propagandowa fikcja.

Maciej Kassner


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku