Litwa: Plany zmiany definicji rodziny

[2008-05-29 11:39:55]

Od zeszłego lata na Litwie trwa parlamentarna debata na temat zmiany definicji rodziny. Konserwatywne Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (Konserwatyści, Więzniowie Polityczni i Zesłańcy, Nacjonaliści) (Tėvynės sąjunga (konservatoriai, politiniai kaliniai ir tremtiniai, krikščioniškieji demokratai)) i Litewska Ludowa Unia Chłopska (Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga) oraz centrowa Partia Pracy (Darbo Partija) zaproponowały zawężenie definicji rodziny, które dyskryminować będzie wszelkie formy współżycia ludzi inne niż małżeństwo. Małżeństwo jest tam przedstawione jako jedyna "normalna" forma współżycia w społeczeństwie.

Zdaniem przeciwników projektu istnieje obawa, że po wprowadzeniu ustawy wszelkie informacje zagrażające wizerunkowi małżeństwa jako czegoś wspaniałego będą cenzurowane. Jako przykład podają oni możliwość bagatelizowania problemu przemocy domowej oraz utrudnienie możliwości rozwodów.

15 maja litewski parlament wyraził poparcie dla projektu ustawy większością głosów. 22 maja miało odbyć się ostateczne głosowanie nad projektem, jednak marszałek Sejmu ogłosił, że prawnicy uważają zapis za kontrowersyjny i może się okazać, że ustawa jest niezgodna z konstytucją Litwy.

Prawnicy stwierdzili, że ustawa jest nie tylko niezgodna z konstytucją, ale także narusza międzynarodowe dokumenty takie jak Europejska Karta Praw Człowieka, Konwencja Praw Dziecka, Europejska Karta Socjalna.

Główną siłą stojącą za wszystkimi projektami ustaw prorodzinnych na Litwie są: Kościół rzymskokatolicki i Związek Ojczyzny. Wszystkie wspomniane projekty trzech ustaw naruszają podstawowe prawo do wychowania w duchu świeckim gwaranowanym przez litewską konstytucję.

Organizacje pozarządowe krytykują ustawę od lata 2007 roku, organizowane są liczne protesty przeciw niej, podpisywane petycje. Na razie nie wiadomo, czy zostanie ona przyjęta.

Weronika Szydłowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


6 października:

1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.

1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.

1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).

1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.

1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.

1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.

1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.

1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.

1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.

2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.

2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku