Wielka Brytania: 42 dni bez sądu?

[2008-06-11 23:06:03]

Działacze na rzecz praw człowieka, w tym Amnesty International, wezwały posłów parlamentu brytyjskiego do odrzucenia proponowanego przez rząd Partii Pracy projektu ustawy pozwalającej na przetrzymywanie zatrzymanych bez sądu i postawienia zarzutów nawet 42 dni. Prawo, według pomysłodawców ma służyć "skuteczniejszej walce z terroryzmem" ale według obrońców praw człowieka, jest poważnym zagrożeniem dla swobód obywatelskich w Wielkiej Brytanii. Tak restrykcyjnego prawa nie ma żadne państwo na świecie.

Blisko pięćdziesięciu posłów Partii Pracy jest poważnie zaniepokojonych propozycjami rządu i zamierza przyłączyć się do Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów w głosowaniu przeciwko. Przewodnicząca Amnesty Interanational Kate Allen, określając głosowanie w tej sprawie momentem zwrotnym dla praw człowieka w Wielkiej Brytanii, wezwała posłów do odrzucenia jakiegokolwiek wydłużenia okresu w jakim można przetrzymywać ludzi bez sądu. Głosując przeciwko - mówi Allen, posłowie mają szansę na stanięcie w obronie zasad jakie leżą u podstaw praw obywatelskich w tym kraju. Namawiam was do stanięcia w obronie pryncypiów jakie leżą u podstaw naszego społeczeństwa, pryncypiów takich jak sprawiedliwość i wolność. Alternatywą jest poddanie się klimatowi strachu, który terroryści próbują rozpowszechnić wśród nas - mówiła.

Ponad 7 tysięcy osób podpisało apel Amnesty International sprzeciwiający się dalszemu wydłużaniu obecnego prawa umożliwiającego przetrzymywanie bez sądu na czas do 28 dni. Za prawem opowiada się część wysokiej rangi policjantów, na których powołuje się rząd. Znaczna część policjantów sprzeciwia się jednak proponowanemu prawu, zauważając, że przepisy mogą podminować - i tak już coraz mniejsze - zaufanie społeczności muzułmańskiej do policji.

Działacze sprzeciwiający się zmianom prawa antyterrorystycznego podkreślają ponadto, że nie ma żadnych dowodów na to, że wydłużenie okresu z 28 do 42 dni może coś zmienić. Część obserwatorów uważa natomiast, że propozycja rządu jest skierowana na odwrócenie uwagi społeczeństwa w sytuacji dramatycznego spadku popularności Partii Pracy. Zmiany w prawie popiera prawicowa prasa, w tym bardzo popularny tabloid "The Sun", jednak partie prawicy będą głosować przeciwko.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku