Ełk: Strajk ostrzegawczy w zakładach mięsnych

[2008-07-22 16:04:27]

21 lipca odbył się strajk ostrzegawczy w Zakładach Mięsnych "Mazury" w Ełku. W zorganizowanym wcześniej referendum przedstrajkowym, w którym udział wzięło 60,22 proc. załogi (zakłady liczą 1254 etatowych pracowników), aż 94 proc. opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej, ze strajkiem włącznie. Główny postulat protestujących to podwyżka stawki godzinnej o 3 zł za godzinę dla każdego pracownika.

W wywiadzie dla "Gazety Olsztyńskiej"; przewodniczący "Solidarności" na Warmii i Mazurach Józef Dziki, odnosząc się do tego oraz innych strajków w wielkich zakładach pracy w regionie (Michelin, Indykpol, olsztyński ZKM), stwierdził że są ono efektem wzrostu kosztów utrzymania, przy braku wzrostu płac. Jak twierdzi Dziki przyzwyczajenie pracodawców do duszenia płac do granic możliwości jest niezrozumiałe, a wobec milionowych zysków, które odnotowują firmy, tłumaczenie braku podwyżek koniecznością utrzymania konkurencyjności na rynku jest niepoważne. Wyraził także przekonanie, że wzrost średniej płacy odnotowywany przez GUS, jest wynikiem wzrostu wynagrodzeń menadżerów.

Piotr Janiszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku