Petycja i skarga do UE w sprawie po³owów na Ba³tyku

[2008-07-24 14:58:09]

Zwi±zki zawodowe i organizacje producenckie reprezentuj±ce rybaków wys³a³y 23 lipca petycjê do Parlamentu Europejskiego i skargê do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zakazu po³owów na Ba³tyku za pomoc± sieci dryfuj±cych.

Przewodnicz±cy Wolnego Zwi±zku Zawodowego "Sierpieñ 80" Bogus³aw Ziêtek i Zwi±zku Rybaków Polskich Jerzy Wysoczañski oraz prezesi Krajowej Izby Producentów Ryb Kazimierz Wojnicz i Zrzeszenia Rybaków Morskich Piotr Necel wskazuj±, ¿e zakaz u¿ywania do po³owów sieci dryfuj±cych uderza w ca³± rzeszê rybaków stosuj±cych od lat p³awnice do po³owów ³ososi i troci i skutkuje zak³óceniem ci±g³o¶ci ekonomicznej polskiego sektora rybo³ówstwa oraz ciê¿k± sytuacj± rybaków.

Autorzy dokumentów podkre¶laj±, ¿e zakaz wprowadzony przez Rozporz±dzenia Rady (WE) nr 812/2004 oraz nr 2187/2005 mia³ na celu ochronê mor¶winów przed przypadkowymi po³owami jednak jak pokazuj± badania przeprowadzone przez Morski Instytut Rybacki w Gdyni zagro¿enie dla tych zwierz±t na skutek stosowania sieci typu p³awnice nie istnieje.

W petycji i skardze zwi±zkowcy wskazuj± tak¿e na inne mankamenty rozporz±dzenia. Z wypowiedzi specjalistów zajmuj±cych siê badaniami nad przypadkowymi po³owami mor¶wina: dr Krzysztofa Skóry oraz dr Szymona Bzomy wynika, i¿ wprowadzenie zakazu po³owów p³awnicami mo¿e wynikaæ z b³êdnego t³umaczenia nazw sieci na jêzyk angielski. Ich zdaniem przypadki zapl±tania siê mor¶winów w sieci dotyczy³y sieci pó³ p³ywaj±cych zaliczanych do wontonów czyli sieci kotwiczonych okre¶lonych w przywo³anym raporcie jako semi-drift nets, a nie dotyczy³y sieci typu p³awnice nale¿±cych do sieci dryfuj±cych (drift net), których charakterystykê okre¶lono w Rozporz±dzeniu Rady (WE) Nr. 809/2007 z dnia 28 czerwca 2007 roku - czytamy w dokumentach.

Autorzy petycji i skargi twierz± równie¿, ¿e Komisja Europejska nie dope³ni³a obowi±zku przedstawienia badañ maj±cych wskazywaæ naukow± ocenê zakazanych sieci, a stanu tego nie zmieni³y nawet wezwanie Komisji do dzia³ania oraz skarga na zaniechanie dzia³ania skierowana przez polskiego rybaka Grzegorza Szomborga.

Szymon Martys


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Go¼dzik
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek

Wiêcej og³oszeñ...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileñskiego ratusza wykonano wyrok ¶mierci na w³oskim kalwini¶cie Franco de Franco, który zosta³ w Polsce skazany na ¶mieræ ze wzglêdów wyznaniowych.

1924 - Zmar³ Franciszek Stefczyk, dzia³acz spó³dzielczy, nauczyciel. W 1889 za³o¿y³ pierwsz± na ziemiach polskich wiejsk± kas± oszczêdno¶ciowo-po¿yczkow±.

1935 - Senegal: Obradowa³ pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powsta³a National Organization for Women (NOW), najwiêksza amerykañska organizacja feministyczna.

1980 - Zmar³a Halina Snopkiewicz, postêpowa powie¶ciopisarka, t³umaczka, autorka powie¶ci dla m³odzie¿y.

2005 - Hiszpania: Parlament przyj±³ ustawê legalizuj±c± ma³¿eñstwa par homoseksualnych.

2006 - Zmar³ Murray Bookchin, jeden z g³ównych teoretyków wspó³czesnego spo³ecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano ma³¿eñstwa osób tej samej p³ci.


?
Lewica.pl na Facebooku