Głogów: Happening w obronie Kodeksu Pracy

[2008-07-30 22:58:39]

"Łapy precz od Kodeksu Pracy!" oraz "Platforma oszustów!" - skandowano 30 lipca na happeningu w Głogowie zorganizowanym przez Wolny
Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza.

Była to już kolejna akcja w ramach ogólnopolskiej kampanii sprzeciwu wobec planowanych zmian w Kodeksie Pracy oraz w ustawach o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i o związkach zawodowych.

Piotr Krzyżaniak z Inicjatywy Pracowniczej mówił, że są uzasadnione obawy w związku z projektami zmian autorstwa Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", które mają być przedstawione jako rządowe, że praktycznie wolne związki zawodowe przestaną istnieć legalnie. Jestem pewien, że pracodawcy i rząd przeliczą się w swoich zamiarach, a zamach na pracownicze prawa skonsoliduje ludzi pracy i zjednoczy ruch związkowy - powiedział.

Zmiany w krajowym prawie pracy zabierające okres ochronny dla pracowników znajdujących się w szczególnej sytuacji, jak np. dla kobiet w ciąży to ewenement na skalę Europy. Z kolei pozbawienie pracowników prawa do strajku to skandal i oznaka powrotu do najgorszych z możliwych czasów - zaznaczył Patryk Kosela z WZZ "Sierpień 80". I dodał, że politycy PO nie mają za krzty honoru, ponieważ posługują się łgarstwem. Tu jako przykład przytoczył wypowiedź szefa ekspertów rządowych, Michała Boniego, który 20 czerwca br. zapewniał w mediach, że liberalizacji Kodeksu Pracy nie będzie.

Związkowcy rozdali też kilkaset ulotek i gazet.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku