RPA: Afrykańska Konferencja na rzecz Demokracji Uczestniczącej

[2008-08-22 18:02:54]

W dniach 14-16 sierpnia w Johanesburgu odbyła się Afrykańska Konferencja na rzecz Demokracji Bezpośredniej zorganizowana przez Południowoafrykańską Partię Komunistyczną przy współudziale szwedzkiej Partii Lewicy.

W spotkaniu uczestniczyły partie polityczne, związki zawodowe i organizacje społeczne z całego świata w tym m.in. z Egiptu, Grecji, Brazylii, Kuby, Wenezueli, Szwecji, Botswany, Zambii czy Lesotho.

W trakcie spotkania miały miejsce liczne panele i debaty dotyczące m.in. doświadczeń ruchów społecznych takich jak Via Campesina czy Ruch Chłopów bez Ziemi, projektu "Socjalizmu XXI wieku" realizowanego w Wenezueli oraz walki z neokolonializmem czy rasizmem.

Podczas konferencji doszło także do spotkania Sieci Lewicy Afrykańskiej której członkowie przyjęli dokument o nazwie Deklaracja Johanesburska.

Zauważamy, że podczas gdy większość mieszkańców Afryki żyje za mniej niż dolara dziennie w Europie krowa żyje za 25 dolarów. Europa jest odpowiedzialna za zubożenie kontynentu afrykańskiego i jego mieszkańców. W dalszym ciągu prowadzi także do zwiększenia ubóstwa na kontynencie poprzez umowy o partnerstwie i wolnym handlu oraz subsydia dla produktów rolnych krępując Afrykę więzami zależności - czytamy w dokumencie.

Komuniści i wszystkie siły lewicy są wezwane do tego aby stanąć w pierwszym szeregu walki z prywatyzacją mienia państwowego i neoliberalną polityką prowadzoną przez wiele afrykańskich rządów. Po raz kolejny potwierdzamy potrzebę jedności lewicy i wszystkich sił postępowych, które muszą razem pracować, dzielić się doświadczeniami, okazywać solidarność sobie nawzajem i wszystkich tym którzy walczą z systemem kapitalistycznym - dodają sygnatariusze deklaracji.

Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, Komunistycznej Partii Sudanu, Narodowego Frontu Botswany, Komunistycznej Partii Egiptu, Partii Socjaldemokratycznej z Kenii, Komunistycznej Partii Lesotho, Demokratycznej Partii Postępowej z Malawi, Zjednoczonych Sił Demokratycznych – Inkingi z Rwandy, Afrykańskiego Kongresu Narodowego, Zjednoczonego Ludowego Ruchu Demokratycznego z Suazi, Socjalistycznego Klubu Kabale z Ugandy, Frontu Polisario z Sahary Zachodniej, Komunistycznej Partii Grecji oraz Komunistycznej Partii Brazylii.

Uczestnicy Sieci Lewicy Afrykańskiej zdecydowali o zwoływaniu cyklicznych spotkań oraz stworzeniu internetowego forum wymiany doświadczeń i poglądów między poszczególnymi środowiskami, którego prowadzeniem ma zająć się Południowoafrykańska Partia Komunistyczna.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku