Słowacja: KSS o konflikcie kaukaskim i postawie mediów

[2008-08-22 23:52:33]

Komunistyczna Partia Słowacji (Komunistická Strana Slovenska) zajęła stanowisko w sprawie konfliktu gruzińsko-rosyjskiego w Południowej Osetii i Abchazji. Według słowackich komunistów, najważniejsze jest wstrzymanie działań zbrojnych i rozwiązanie konfliktu drogą pokojową. Zdaniem KSS, należy też szybko opracować i przyjąć plan usunięcia konsekwencji wojny, tak aby obywatele mogli wrócić do normalnego życia.

KSS zaapelowała do innych państw o niemieszanie się w sprawy Kaukazu. Taki sam apel skierowany został pod adresem mediów, które - zdaniem partii - fałszowały obraz sytuacji na Kaukazie i tendencyjnie informowały o przyczynach i przebiegu konfliktu.

To właśnie kwestii postawy mediów poświęca najwięcej uwagi stanowisko KSS. Komuniści w bardzo ostrych słowach podsumowują zachowanie dziennikarzy. Partia uważa, że media robiły obywatelom pranie mózgów, ponieważ wszystko, co związane z Rosją było przekazywane w sposób mający wywołać negatywne emocje, natomiast wszystko, co związane z Gruzją było pokazywane jako pozytywne. Według KSS, media nie przedstawiły źródeł i przyczyn konfliktu kaukaskiego, nie pokazały historycznych i politycznych okoliczności towarzyszących wydarzeniom w Południowej Osetii, a także nie zanalizowały wewnętrznych i międzynarodowych czynników, które miały wpływ na rozwój sytuacji.

Słowaccy komuniści konstatują, że media nie odrobiły lekcji z sytuacji sprzed wybuchu wojny w Iraku, kiedy lekkomyślnie rozpowszechniały nieprawdziwe informacje o posiadaniu przez ten kraj broni masowego rażenia, czy sprzed bombardowań Jugosławii. KSS jest zdania, że media zachowały się jak ślepe, niedorosłe i niesamodzielne instytucje. Natomiast słowackie media - według KSS - podążyły po śladach mediów amerykańskich i zachodnioeuropejskich, dla których jest jasne, kto jest "zły", a kto "dobry", kogo trzeba krytykować, obwiniać i zmuszać do ustępstw, a kogo chronić, wspierać i mu współczuć.

Komuniści wezwali słowackie media do nierozpowszechniania nieprawdziwych informacji, które służą niektórym siłom do wzmacniania pozycji w tych częściach świata, w których nie miały one do tej pory wpływów.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku