Czechy: Brudne gierki u Zielonych
[2008-09-01 19:15:59]
![]() Bursík i Kuchtová pozostają w ostrym sporze przynajmniej od czasu, kiedy przewodniczący Zielonych wyraził zgodę na odwołanie Kuchtovej z rządu. Nie jest to jednak jedyny powód sporu pomiędzy politykami. Kuchtová zarzuca Bursíkowi autorytarny styl przywództwa, doprowadzenie partii do niebezpiecznie niskiego poziomu poparcia społecznego w wyniku bezkrytycznej zgody na wszystkie działania prawicowego premiera Mirka Topolánka, a także obojętność na obecność w rządzie osób z zarzutami korupcyjnymi (chodzi tutaj o Jiříego Čunka - szefa partii chadeckiej, trzeciego koalicjanta, który mimo poważnych zarzutów korupcyjnych pozostaje na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki). Konflikt jest tak poważny, że Bursík już zapowiedział, że jeśli w wewnątrzpartyjnych wyborach zwycięży Kuchtová, on odejdzie z kierownictwa partii. Ostatnim pomysłem obojga polityków jest walka na plakaty i strony internetowe. Najpierw Dana Kuchtová przedstawiła plakaty, pokazujące sprzeczne wypowiedzi Bursíka w sprawie obecności w rządzie Čunka (Bursík początkowo zapowiadał, że jeśli premier nie odwoła Čunka, Zieloni opuszczą koalicję, natomiast później zaakceptował fakt, że szef chadeków pozostał na stanowisku) i wykresy ze spadającymi notowaniami Zielonych. Zwolennicy przewodniczącego Zielonych odpowiedzieli natomiast stroną internetową antikuchtova.cz, na której można odnaleźć paszkwile wymierzone w kontrkandydatkę Bursíka oraz katalog dziesięciu powodów, dla których Kuchtová nie powinna zostawać szefową partii. Z sondaży zamówionych przez Czeską Telewizję wynika, że sympatia opinii publicznej jest w tym sporze raczej po stronie Dany Kuchtovej. 56 procent badanych chciałoby, aby to ona została przewodniczącą partii. Gdy jednak to samo pytanie postawiono tylko wyborcom Partii Zielonych, sympatie się odwróciły - 50 procent zwolenników partii chciało, aby jej szefem pozostał Bursík, 40 procent wolało, aby zastąpiła go Kuchtová, natomiast 10 procent nie chciało widzieć żadnego z nich na stanowisku przewodniczącego. Jednocześnie potwierdziło się, że publiczny konflikt wzbudził dezaprobatę ze strony potencjalnych wyborców. Wśród głównych powodów, dla których można krytykować Partię Zielonych wskazano między innymi upublicznianie wewnątrzpartyjnych sporów, a także niespełnienie obietnic o podniesieniu poziomu kultury politycznej w kraju. Zjazd Partii Zielonych, na którym poznamy nowego przewodniczącego partii odbędzie się w najbliższy weekend w Teplicach. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
?