Angola: Pierwsze wybory od 16 lat
[2008-09-05 15:29:57]
![]() Angola przez prawie całą swoją historię (państwo powstało w 1975 roku) była targana wojną domową pomiędzy odwołującym się do marksizmu i popieranym przez ZSRR oraz Kubę Ludowym Ruchem Wyzwolenia Angoli - Partią Pracy (Movimento Popular de Libertação de Angola - Partido do Trabalho) oraz mającym poparcie USA i RPA Narodowym Związkiem na rzecz Całkowitego Wyzwolenia Angoli (União Nacional para a Independência Total de Angola). W 1992 roku walczące siły doszły do porozumienia w wyniku którego doszło do stworzenia dwupartyjnego systemu rządów a w przeprowadzonych wówczas wyborach zwyciężył przedstawiciel MPLA José Eduardo Dos Santos. UNITA zakwestionowała jednak wyniki wyborów co doprowadziło do wznowienia walk, które trwały aż do 2002 roku. W ciągu ostatnich kilku lat prezydent Dos Santos kilkukrotnie zapowiadał przeprowadzenie ponownych wyborów jednak za każdym razem były one odwoływane. W dzisiejszym głosowaniu według sondaży większe szanse na zwycięstwo mają kandydaci i kandydatki MPLA. Obserwatorzy z ramienia Unii Europejskiej, którzy na miejscu sprawdzają legalność wyborów donoszą, że jak na razie nie ma informacji na temat ewentualnego fałszowania wyborów i liczą, że przykład Angoli będzie można zastosować również w innych pogrążonych w wojnach domowych państwach - Kenii i Zimbabwe. Angola posiada spore zasoby ropy naftowej, której wydobycie wzrosło dwukrotnie od zakończenia wojny w 2002 roku. Wysokie ceny surowców sprawiły, że PKB kraju wzrósł w 2007 roku o 24 proc. (średnia dla Afryki wynosiła ok 5 proc.) co nie przyczynia się jednak do poprawy sytuacji najbiedniejszych. Nadal około dwie trzecie z 17 mln osób mieszkających w Angoli żyje za równowartość 3 złotych dziennie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 czerwca:
1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.
1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.
1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.
1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).
1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.
1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.
1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.
1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.
1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.
1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.
1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.
1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.
1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.
1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.
1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.
1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.
1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.
2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.
2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.
2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA
2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)
?