OWP: Agresja rośnie pomimo "zawieszenia broni"
[2008-09-05 17:31:39]
![]() Przedstawione w dokumencie dane mówią o 2 zabitych i 131 rannych Palestyńczykach (w tym 26 dzieciach), a także 5 zburzonych domach, w wyniku izraelskich operacji wojskowych w ciągu poprzedniego miesiąca. Jednym z zabitych był 18-letni Ahmad Jounis Amira, zastrzelony przez izraelskiego żołnierza w trakcie pokojowych demonstracji przeciwko budowie Muru Apartheidu. Oprócz tego 22 osoby zmarły w Strefie Gazy z powodu izraelskiej blokady tego regionu. Trwająca już ponad 14 miesięcy blokada oprócz ograniczenia dostaw prądu i paliwa (co dotknęło m.in. szpitale) spowodowała także niedobór leków i znaczne pogorszenie jakości świadczonych usług lekarskich. Służba zdrowia w Strefie Gazy jest przeciążona i niewydolna, ale izraelskie władze odmawiają ciężko chorym Palestyńczykom prawa do leczenia w Izraelu lub za granicą. OWP krytykuje także bezprawne działania Izraela na Terytoriach Okupowanych. Izraelskie władze intensyfikują wbrew międzynarodowym porozumieniom pokojowym kolonizacje Zachodniego Brzegu Jordanu, szczególnie wokół wschodniej Jerozolimy, co ma utrwalić jej aneksję. OWP w oświadczeniu odwołuje się do raportu izraelskiej organizacji pokojowej „Peace Now” (Pokój Teraz), z którego wynika, że Izrael wybudował w ostatnim czasie ponad 2600 nowych domów w różnych osiedlach na Zachodnim Brzegu, z czego większość wokół Jerozolimy. W dalszej części oświadczenia OWP jest mowa o zwiększonej ilości innych incydentów wymierzonych w ludność palestyńską, m.in. notorycznemu atakowaniu pokojowych demonstracji; agresji fundamentalistycznych osadników izraelskich wobec palestyńskich rolników; ciągłych inwazjach izraelskich sił wojskowych na miasta i wioski Zachodniego Brzegu oraz atakach na działaczy pokojowych i niezależnych dziennikarzy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 czerwca:
1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.
1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.
1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.
1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).
1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.
1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.
1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.
1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.
1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.
1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.
1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.
1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.
1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.
1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.
1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.
1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.
1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.
2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.
2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.
2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA
2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)
?