"Dziennik" i "Gazeta Wyborcza" potwierdzają, że w Polsce funkcjonowało od 2002 roku tajne więzienie CIA, w którym przetrzymywane były osoby podejrzewane przez władze amerykańskie o terroryzm. Więźniowie mogli być w polskim więzieniu torturowani. O całej sprawie wiedzieli politycy SLD i PiS.
6 września "Dziennik" opublikował relacje dwóch anonimowych oficerów służb specjalnych, którzy potwierdzili, że więzienie CIA w Polsce istniało. Miało się ono znajdować na terenie bazy szkolenia oficerów wywiadu w Kiejkutach w województwie warmińsko-mazurskim. Więźniów przywożono natomiast samolotami lądującymi na lotnisku wojskowym w Szymanach. Baza w Kiejkutach miała zostać oddana do wyłącznej dyspozycji Amerykanów, którzy mieli przesłuchiwać i torturować w niej więźniów, w tym - być może - podejrzanego o bycie "mózgiem" zamachu na World Trade Centre Khalida Sheika Mohammeda.
Gazety zauważają także, że mieszkańcy okolic Szyman od dawna twierdzą, że na lotnisku lądowały zagraniczne samoloty, a po okolicy jeździły furgonetki z ciemnymi szybami.
Według relacji przedstawionych przez "Dziennik", zgodę na utworzenie amerykańskiego więzienia wydały ówczesne władze z premierem Leszkiem Millerem, Prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim i ministrem obrony narodowej Jerzym Szmajdzińskim na czele. Według "Gazety Wyborczej", o całej sprawie wiedział także Jarosław Kaczyński i czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości.
Pytani przez media o komentarz w tej sprawie politycy, na ogół odmawiali rozmowy. Apelowali także o "nierozdmuchiwanie" sprawy. Pojawiły się wszakże głosy, że dla rozwiązania sprawy tajnych więzień powinna zostać powołana sejmowa komisja śledcza.
Sprawa tajnych więzień CIA w Europie Środkowo-Wschodniej została ujawniona opinii publicznej w 2005 roku. Śledztwo specjalnej komisji Rady Europy pod przewodnictwem szwajcarskiego senatora Dicka Marty'ego wskazywało Polskę i Rumunię jako kraje, w których przetrzymywano amerykańskich więźniów.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.
1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).
1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.
1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.
1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.
1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.
2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.