Warszawa: Apel w obronie Święta 1-go Maja

[2008-09-23 17:18:54]

Działacze lewicowych partii, związków zawodowych, stowarzyszeń oraz osoby indywidualne podpisały apel w obronie Święta 1 Maja. My, niżej podpisani, protestujemy przeciwko pomysłom zlikwidowania Święta 1-go Maja jako dnia wolnego od pracy w zamian za wolne Święto Trzech Króli - czytamy w dokumencie.

Lewicowe organizacje wyraziły zaniepokojenie wypowiedziami polityków Platformy Obywatelskiej którzy nie wykluczają likwidacji tego święta. Tak, jakby 1 Maja był świętem grilla, początkiem sezonu na szczupaki, czy ewentualnie dniem Świętego Józefa Robotnika. Tak, jakby nie obchodzono go w Polsce już od 1890 roku, a na świecie od 1889-go. Tak, jakby po ulicach Londynu, Lizbony czy Pragi nie szły co roku tysiące demonstrantów w obronie swoich praw pracowniczych - piszą sygnatariusze listu.

Zdaniem działaczy lewicy Dzień Międzynarodowej Solidarności Ludzi Pracy potrzebny jest szczególnie dziś, gdy pracujący stają wobec tych samych zagrożeń, co w XIX i XX wieku gdy odmawia się im prawa do zrzeszania się w związkach zawodowych, nie płaci za nadgodziny i zmusza się do pracy za głodowe stawki.

Dla nas 1 Maja to walka o sprawiedliwość społeczną, godną płacę, wysokie standardy socjalne, ekologiczne i kulturowe, skuteczną ochronę praw pracowniczych i konsumenckich, zrównoważony rozwój i ochronę praw człowieka. Jest symbolem oporu przed dyktatem ponadnarodowych korporacji. Apelujemy, aby 1 Maja pozostał dniem wolnym od pracy - kończą swój apel aktywiści.

List podpisali Ryszard Treliński w imieniu Demokratycznej Partii Lewicy, Renata Berent-Mieszczanowicz w imieniu Demokratycznej Unii Kobiet, Borys Gryniewicz w imieniu Federacji Młodych Unii Pracy, Piotr Ciszewski i Andrzej Smosarski w imieniu Lewicowej Alternatywy, Piotr Ikonowicz w imieniu Nowej Lewicy, Bogusław Ziętek w imieniu Polskiej Partii Pracy, Andrzej Żebrowski w imieniu Pracowniczej Demokracji, Łukasz Kuźma w imieniu Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja, Piotr Musiał w imieniu Unii Lewicy III RP, Waldemar Witkowski i Katarzyna Matuszewska w imieniu Unii Pracy oraz Agnieszka Grzybek i Dariusz Szwed w imieniu Zielonych 2004.

Poza tym pod apel poparły "Krytyka Polityczna", Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy, Towarzystwo Humanistyczne
Klub Gnosis, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" oraz Adam Ostolski, prof. Jolanta Supińska, Łukasz Foltyn, dr Piotr Kendziorek i Zbigniew Partyka.

Łukasz Kuźma


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku