Rybackie związki zawodowe: Rząd uchyla się od działania

[2008-09-28 08:33:43]

27 września w Warszawie odbyła się konferencja rybackich związków zawodowych w sprawie działań polskiego rządu w Komisji Europejskiej dotyczących cofnięcia zakazu połowów łososia pławnicami.

Pełnomocnik Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" ds. rybołówstwa Jakub Puchan stwierdził, że zakaz wydany przez KE, który obowiązuje od 1 stycznia 2008 roku, spowodował, że blisko 300 rybackich rodzin straciło pracę.

Puchan dodał, że ubiegłotygodniowe rozmowy które odbyły się w tej sprawie w Brukseli nie przyniosły żadnych rezultatów, a Komisja Europejska nie chciała przyjąć żadnych argumentów środowisk rybackich, ani naukowych.

Hubert Muża ze Związku Rybaków Polskich zaprosił unijnych obserwatorów do kontroli polskich kutrów. Zapewnił, że jeżeli w pławnice wpadną choć trzy sztuki morświnów, to rybacy zaprzestaną połowów tymi sieciami.

Dwóch związkowców, by wykazać, że mówią prawdę iż w pławice dryfujące nie odłowili nigdy morświna, poddało się badaniu wariografem, który wykazał, że mówili prawdę. Podobne badania mają przejść wszyscy rybacy którzy łowili tym sprzętem.

Jeden z członków ZRP Grzegorz Szomborg złożył skargę na Komisję Europejską do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). KE nie przeprowadziła badań dotyczących faktycznego zagrożenia morświnów przez pławnice dryfujące, do czego się zobowiązała.

Rybackie związki zawodowe wspiera eurodeputowany Bogdan Golik z Partii Europejskich Socjalistów (Party of European Socialists), który zaproponował by KE zawiesiła obowiązywanie tego rozporządzenia na 2 lata i w tym czasie przeprowadziła badania naukowe.

Zdaniem Jakuba Puchana zdanie związków rybackich i eurodeputowanego Golika nie jest brane pod uwagę gdyż zgodnie z unijnym prawem, z taką propozycją musi wystąpić polski rząd, który jak dodał związkowiec, uchyla się w tej sprawie od działania, czekając na wyniki rozmów KE ze związkowcami. Dodał, że związki zawodowe rybaków nie otrzymały do tej pory odpowiedzi na list napisany w tej sprawie do premiera Donalda Tuska.

Szymon Martys


Na zdjęciu Herbert Muża z portu Jastarnia podczas badania wariografem.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku