Warszawa: Spotkanie o argentyńskiej fabryce Zanon
[2008-09-29 23:58:08]
![]() Historię oraz obecną sytuację fabryki przedstawiła jej pracownica Rosa Maldovano. W 2001 roku Zanon, znany zakład wytwarzający ceramikę, został porzucony przez właścicieli. Robotnicy nie pozwolili na wywiezienie maszyn i sami uruchomili produkcję. W 2005 roku udało im sie zalegalizować istnienie kooperatywy, która funkcjonuje po dziś dzień. W ciągu ostatnich lat udało im się znacząco zwiększyć produkcję, a także zatrudnić nowych pracowników. Zakład jest zarządzany poprzez kilkudziesięciu koordynatorów poszczególnych wydziałów, a wszystkie istotne decyzje są podejmowane na odbywających się regularnie zgromadzeniach załogi. Pytania uczestników spotkania dotyczyły między innymi ustalania płac w ramach kooperatywy. Rosa wyjaśniła, że obecnie wszyscy pracownicy otrzymują równowartość ok. 800 USD, co jest sumą wyższą niż w czasach gdy fabryka znajdowała się w rękach prywatnych. Zatrudnieni w warunkach szkodliwych dla zdrowia mają jeszcze prawo do dodatków. Uczestnicy spotkania chcieli również wiedzieć jak wygląda kwestia zwalniania pracowników nie wywiązujących się ze swoich obowiązków. Rosa stwierdziła, że takie przypadki były bardzo rzadkie. Od czasu powstania kooperatywy zwolniono kilka osób, którym udowodniono kradzież zakładowego mienia. Zadecydowały o tym zgromadzenia załogi, na których podejrzani o kradzież mieli prawo do obrony. Władze wielokrotnie podejmowały próby przejęcia fabryki siłą. Za każdym razem były one jednak uniemożliwiane przez robotników, gotowych użyć broni w obronie swoich miejsc pracy. Obecna kampania informacyjna o sprawie Zanona jest związana z groźbą wykupu fabryki za długi zaciągnięte jeszcze przez prywatnego właściciela, a przez to nie uznawane przez kooperatywę. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?