Islandia: Prawica nacjonalizuje sektor bankowy

[2008-10-06 23:45:27]

Konserwatywno-liberalny premier Islandii Geir Haarde zapowiedział, że jego rząd jest gotowy na przejęcie całego sektora bankowego, jeśli obecny kryzys na światowych rynkach finansowych zagrozi "bankructwem kraju". W ubiegłym tygodniu rząd Islandii znacjonalizował trzeci co do wielkości bank Glitnir, dziś wprowadził zakaz handlu na giełdzie akcjami sześciu największych banków kraju, ogłosił też 100-procentowe gwarancje wypłat depozytów bankowych indywidualnym klientom na wypadek upadłości banków. Na mocy uchwalonego właśnie prawa, rząd został wyposażony w instrumenty regulacyjne umożliwiające dyktowanie bankom, jakie operacje powinny prowadzić, z jakimi bankami się łączyć, a nawet zmuszanie ich do ogłoszenia bankructwa.

Podczas mijającego weekendu doszło do spotkania przedstawicieli rządu, wielkiego biznesu oraz związków zawodowych. W jego wyniku banki zgodziły się na odsprzedanie części aktywów zagranicznych i przeniesienie kapitału do kraju. Rząd nakłaniał też związki zawodowe do wyrażenia zgody na zamrożenie płac, a także do przeniesienia na Islandię części środków zgromadzonych w zagranicznych funduszach emerytalnych. Związkowcy zażądali jednak w zamian, aby rząd zmienił zdanie w kwestiach polityki zagranicznej i wystąpił z wnioskiem o przyjęcie kraju do Unii Europejskiej.

Sektor bankowy jest filarem gospodarki Islandii, który rozwinął się w zawrotnym tempie w latach 90-tych, wyprzedzając pod względem wartości tradycyjny na tej skandynawskiej wyspie przemysł rybołówczy. Na Islandii szczególnie silnie odczuwalny jest więc obecny kryzys na światowych rynkach finansowych: inflacja pogalopowała do poziomu 14 proc., boleśnie doświadczyła go także lokalna waluta, której kurs wobec euro obniżył się o 50 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Znaczny wpływ na tę drastyczną deprecjację miał międzynarodowy atak spekulantów finansowych na koronę islandzką przeprowadzony na przełomie lutego i marca tego roku.

Islandią rządzi koalicja prawicowej Partii Niepodległościowej (Sjálfstæðisflokkurinn) i centrolewicy z Sojuszu Socjaldemokratycznego (Samfylkingin). Kraj ten jest notowany na pierwszym miejscu w ONZ-owskim rankingu Human Development Index badającym tzw. rozwój społeczny, który bierze pod uwagę takie czynniki jak przewidywana długość życia, odsetek analfabetyzmu, osiągnięcia w sferze nauki, sprawiedliwość podziału dochodu narodowego czy udział kobiet w życiu publicznym. Jeszcze w ubiegłym roku Islandia plasowała się w pierwszej piątce krajów o najwyższych dochodach na jednego mieszkańca.

Od czasu otwarcia w maju 2006 roku lokalnego rynku pracy dla obywateli należących do Unii Europejskiej państw Europy Środkowej, na Islandię przybyło wielu pracowników migracyjnych z Polski. Polacy stanowią w tej chwili największą mniejszością narodową w tym kraju.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku