EL: O minimalne standardy socjalne w Europie

[2008-10-12 12:25:59]

Sieć Lewicowych Związkowców - robocza grupa Partii Europejskiej Lewicy (European Left) - opublikowała 4 października apel o wdrożenie w Europie minimalnych standardów socjalnych. Apel został skierowany do reprezentacji lewicowych ugrupowań w Parlamencie Europejskim, a także do krajowych partii i związków lewicowych. Uczestnicy spotkania zadeklarowali także, że postulaty zawarte w apelu włączą do programów wyborczych swoich ugrupowań w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku.

Kapitalizm jako system ma mniejszą zdolność do wynagradzania ludzkiej pracy. Jednocześnie, system kapitalistyczny stara się nieskończenie wydłużać czas pracy zatrudnionych. Stosunki pracy stają się coraz bardziej niepokojące w niemal wszystkich europejskich krajach. Kobiety i pracownicy-imigranci są grupami najbardziej narażonymi na socjalny i płacowym dumping - głosi apel Sieci Lewicowych Związkowców.

Związkowcy uważają, że minimalnym standardem w zakresie wysokości wynagrodzenia powinna być kwota równa 60 proc. średniego dochodu uzyskiwanego przez obywateli danego kraju. Standard ten powininen być stosowany także do gastarbeiterów. Zachowany powinien być także standard dotyczący maksymalnie 40-godzinnego tygodnia pracy, a ustawodawstwa krajowe powinny stopniowo zmierzać do wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy. Standardem w zakresie wieku emerytalnego powinna być bariera 60 lat, chociaż - zdaniem związkowców - zachowane powinny być krajowe rozwiązania prawne umożliwiające przechodzenie na emeryturę przed ukończeniem 60. roku życia. Według autorów apelu, europejska lewica powinna zdecydowanie przeciwdziałać próbom wydłużaniu czasu pracy.

Rozszerzone powinny być także prawa pracownicze w zakresie reprezentacji interesów w przedsiębiorstwach o zasięgu ponadkrajowym, prawa do rokowań zbiorowych, prawa do pracy młodych pracowników i prawa do strajku. Zdaniem związkowców, pracownicy powinni mieć także prawo do organizowania strajku politycznego. Ważne jest także zapewnienie przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku