Młodzi politycy SLD i SdPl o gen. Jaruzelskim

[2008-10-24 00:06:14]

Młodzi działacze Socjaldemokracji Polskiej odnieśli się do listu w obronie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, którego sygnatariuszami byli ludzie sejmowej i akademickiej młodej lewicy, w tym szef SLD Grzegorz Napieralski. Politycy SdPl zaapelowali o rozsądek w ocenie wydarzeń stanu wojennego i dokonań generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Z jednej strony za niedopuszczalne uważamy wykorzystywanie historii w politycznej walce, co obecnie czynią partie prawicy, przedstawiając złożone wydarzenia i okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w biało-czarnych barwach. Z drugiej zaś – obce jest nam gloryfikowanie postaci Wojciecha Jaruzelskiego i czynienie z niego ikony lewicowości w Polsce. Szanujemy bohaterską postawę Wojciecha Jaruzelskiego na froncie II wojny światowej, oraz doprowadzenie do rozmów przy "Okrągłym Stole", ale w żaden sposób nie może to wpływać na ocenę innych jego działań - czytamy w liście podpisanym przez działaczy SdPl.

Ich zdaniem błędem jest szukanie tożsamości lewicy w okresie Polski Ludowej. Podkreślają również, że: Obrona generała Jaruzelskiego nie jest wyznacznikiem lewicowości i każde działanie zmierzające do stworzenia takich pozorów, jest manipulacją.

Pod listem podpisali się: Alicja Aseńko, Karol Domański, Michał Gralak, Piotr Guział, Paweł Jezierski, Przemysław Kmieciak, Jacek Kowalczyk, Dagmara Kukla, Ewelina Latosek, Rajmund Niwiński, Łukasz Pałucki, Agnieszka Pawelska, Jerzy M. Sendłak, Jędrzej Włodarczyk i Paweł Wróbel.

Wśród sygnatariuszy zabrakło natomiast młodych posłów SdPl – Bartosza Arłukowicza i Grzegorza Pisalskiego, którzy podpisali się wraz z młodymi posłami Klubu Lewicy pod apelem w obronie gen. Jaruzelskiego. Są wśród nich: Tomasz Garbowski, Tomasz Kamiński, Sławomir Kopyciński i Grzegorz Napieralski. Pod apelem podpisali się również przedstawiciele młodej lewicy akademickiej: dr Marcin Kulasek, dr Lech Nijakowski i dr Maciej Raś.

List otwarty w obronie gen Jaruzelskiego ukazał się w zeszłym tygodniu na łamach "Gazety Wyborczej", "Faktu", "Dziennika", "Przeglądu" i "Trybuny".

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku