Nietypowa akcja protestacyjna załóg zakładów przeróbczych węgla

[2008-11-02 17:43:43]

Nietypową akcję protestacyjną, koordynowaną przez Związek Zawodowy "Przeróbka", zapowiadają załogi zakładów przeróbczych węgla w całym kraju. Protest ma polegać na wykorzystaniu niezbywalnego prawa do 40 godzinnego i 5 dniowego tygodnia pracy. Przeróbkarze żądają utrzymania uprawnień emerytalnych na dotychczasowych zasadach. Ponad to załoga ZPMW w kopalni "Bogdanka" w Łęcznej (woj. lubelskie) żąda rekompensaty za, utracone nie z własnej winy, prawa do pakietu akcji pracowniczych, przewidzianych dla załogi w przypadku wejścia kopalni na giełdę.

Załogi zakładów przeróbczych postanowiły nie zapisywać się do pracy w dn. 8-11 listopada. Są to dni wolne, a praca odbywa się na zasadzie dobrowolnych zapisów do pracy nadgodzinach. Akcja ta ma jednak skutek równy skutkom normalnego strajku, ponieważ w sobotę 8.11 i poniedziałek 10.11 (jako dzień wolny za wypadający sobotę dzień Wszystkich Świętych) przewidziano wydobycie i przeróbkę węgla. Od kilku lat praca w soboty jest istotną składową planów wydobywczych w polskich kopalniach. Jeśli załogi przeróbek nie podejmą pracy, będzie to oznaczało zatrzymanie ciągu technologicznego.

Załogi przeróbek wspólnie ze ZZ "Przeróbka" podjęły decyzję o takiej formie protestów, ponieważ sprawa uprawnień emerytalnych musi rozstrzygnąć się do końca roku i brakuje czasu na pełne procedury sporu zbiorowego, ze strajkiem włącznie. Zdaniem przeróbkarzy ich praca nie jest doceniana w procesie technologicznym i nie zalicza się jej do pracy górniczej.

Warunki pracy na przeróbkach niosą ze sobą typowo górnicze zagrożenia, m.in. zagrożenie pyłem wybuchowym, respirabilnym (wdychanym do płuc), hałasem, wypadkami w transporcie i zagrożeniami ze strony podobnych maszyn i urządzeń górniczych z przenośnikami na czele, przy których dochodzi najczęściej do wypadków.

Przewodniczący ZZ "Przeróbka" Sławomir Łukaszewicz w piśmie "Przeróbkarz" wezwał pozostałe organizacje związkowe do solidarności. Warto przypomnieć jak pozostałe organizacje związkowe zapewniały nas: najpierw załatwimy górników, a później przeróbkarzy. Nastał więc czas na realizację tych zapewnień - stwierdza lider związku w artykule.

Na 3 listopada w Katowicach zaplanowano spotkanie ZZ "Przeróbka", podjęto również decyzję o udziale w pikiecie związkowej w obronie uprawnień emerytalnych zaplanowanej na 5 listopada pod Sejmem.

Załoga ZPMW w "Bogdance", żąda ponadto rekompensaty za utracone prawo do akcji pracowniczych. Według ustawy prawo do akcji nabywają pracownicy zatrudnieni przed 1 kwietnia 1993 roku, podczas gdy przeróbka była wówczas wydzieloną spółką (EN-BO), nie należącą do struktur kopalni.

Jarosław Niemiec


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku