Katowice: Protesty ZZ "Przeróbka

[2008-11-28 11:12:11]

24 listopada działacze Związku Zawodowego "Przeróbka" protestowali przed siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach, gdzie tewała dyskusja między przedstawicielami rządu, pracodawcami i związkowcami o bezpieczeństwie w górnictwie.

W pikiecie uczestniczyło 20 osób. Jak tłumaczył przewodniczący ZZ "Przeróbka" Sławomir Łukasiewicz była ona tak nieliczna ponieważ miała na celu jedynie przekazanie postulatów i podkreślenie determinacji załogi przeróbki. Związkowcy mieli ze sobą transparenty z napisami: "Nie skazujcie nas na pracę do śmierci" oraz "Nie wycinajcie nas z prawa górniczego".

Działacze "Przeróbki" domagają się utrzymania obecnego wieku emerytalnego dla pracowników przeróbki, wynoszącego 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Chcą oni także zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników górnictwa, wypłatę do końca tego roku dodatkowych premii średnio po 1 tys. zł i zrównania od stycznia 2009 r. wartości posiłków profilaktycznych do 17 zł oraz nierepresjonowania pracowników biorących udział w akcjach protestacyjno-strajkowych.

26 listopada zarząd "Przeróbki" przekształcił się w komitet protestacyjno-strajkowy, zobowiązał także wszystkie jednostki organizacyjne związku, by także przekształciły się w podobne komitety.

1 grudnia związek ma ogłosić pogotowie strajkowe we wszystkich zakładach, w których działa. Jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione 5 stycznia odbędzie się strajk generalny zakładów przeróbczych. "Przeróbka" otwarta jest także na współpracę z innymi związkami zawodowymi które postulowały ogłoszenie strajku generalnego takimi jak Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", a także związki skupiające kolejarzy oraz górników.

ZZ "Przeróbka", skupiający pracowników zakładów mechanicznej przeróbki i wzbogacania węgla, ma blisko 15 tysięcy członków w kopalniach należących do Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Lubelskiego Węgla "Bogdanka", Południowego Koncernu Węglowego, Zakładów Górniczych "Trzebionka" i w Zakładzie Odsalania "Dębieńsko".

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku