Watykan: Nie sprzeciwiać się karaniu gejów i lesbijek
[2008-12-03 20:05:41]
10 grudnia planowane jest przyjęcie przez ONZ rezolucji przeciwko prawnemu karaniu osób homoseksualnych. Inicjatywa wyszła od Francji, ale zgłoszona została w imieniu całej UE. Poparła ją także Polska.
Uwolnienie homoseksualistów od strachu przed prześladowaniem to nagląca sprawa. Nie można dłużej zwlekać - mówi szef francuskiego MSZ Bernard Kouchner. Pomysłodawcy rezolucji mają nadzieję, ze przyczyni się ona do zniesienia kar w przynajmniej części z 90 krajów, gdzie gejów i lesbijki karze się chłostą, więzieniem (niekiedy dożywotnim), a nawet śmiercią.
Mimo że Kościół Katolicki sprzeciwia się karaniu homoseksualizmu, Watykan jest przeciwny rezolucji. Jak argumentuje rzecznik Watykanu o. Federico Lombardi: Oczywiście nikt nie chce bronić przemocy czy też kary śmierci dla homoseksualistów, ale ta inicjatywa to zagrożenie, że w przyszłości doszłoby do zrównania orientacji seksualnych w międzynarodowych konwencjach. Podkreślił też, że wiele innych krajów sprzeciwia się rezolucji.
Znajduje się wśród nich Iran, gdzie ma miejsce najbardziej intensywna dyskryminacja osób homoseksualnych. Trzy lata temu mimo apeli z całego świata stracono tam dwóch chłopców, których przyłapano na romansie. Najpierw zostali wychłostani, a potem powieszeni pod pretekstem kary za gwałt. Według szacunków organizacji obrony praw człowieka, od rewolucji w 1979 r. w Iranie zabito ok. 4 tys. gejów i lesbijek.
Kara śmierci grozi za uprawianie seksu z osobą tej samej płci w kilkunastu krajach. Oprócz Iranu wykonuje się ją w pięciu państwach. W Somalii, Mauretanii, Nigerii, Jemenie oraz Arabii Saudyjskiej sąd wybiera, czy egzekucja ma się odbyć przez powieszenie czy ukamienowanie.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.
1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).
1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.
1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.
1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.
1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.
2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.