Grecja: Zamieszki po zastrzeleniu 15-letniego anarchisty (akt.)
[2008-12-07 20:14:39]
Według policjantów zostali oni zaatakowani przez grupę anarchistów i musieli strzelać z ostrej amunicji, jednak według świadków zdarzenia policjanci nękali grupę młodych ludzi stojących na ulicy w pobliżu głównego placu w dzielnicy Exarchia, a policjant który strzelał do chłopca nie wezwał karetki. Sprawcę śmierci anarchisty - 37-letniego Epaminondasa Korkoneasa - aresztowano pod zarzutem "umyślnego zabójstwa". W areszcie osadzono również drugiego członka patrolu policyjnego, który został oskarżony o pomoc w zabójstwie. W wielu greckich miastach wybuchły spontaniczne protesty. Na ulice wyległa anarchiści i działacze radykalnej lewicy m.in. w Atenach, Salonikach, Komotini, Ioanninie, Patras, Mitilini, Xanthi, Seres, Sparcie, Alexandroupolis, Volos oraz Heraklionie i Chanii na Krecie. Demonstranci w Atenach zaatakowali sklepy i banki. Zniszczono kilka samochodów. Rannych zostało trzech policjantów, w kierunku których demonstranci rzucali koktajlami Mołotowa. Do podpaleń sklepów i samochodów doszło także w Salonikach, Patras i Heraklionie. W tym ostatnim mieście manifestanci zaatakowali ponadto posterunek policji. 7 grudnia manifestanci zajęli dwie uczelnie w centrum Aten - politechnikę i uczelnię ekonomiczną. W Salonikach studenci zajęli większość uczelni, rzucając w kierunku interweniujących policjantów koktajlami Mołotowa i kamieniami. W Joaninie zaatakowano bank, zaś w Pirgos budynek sądu. 8 grudnia, w geście solidarności z demonstrantami, działacze anarchistyczni zajęli greckie ambasady w Berlinie i Londynie. Od wielu miesięcy w Grecji trwają protesty przeciwko reformie edukacji proponowanej przez centroprawicowy rząd, która przewiduje m.in. znaczne cięcia w wydatkach budżetowych na szkolnictwo oraz wprowadza przepisy pozwalające na funkcjonowanie prywatnych uczelni wyższych. Pikieta solidarnościowa pod ambasadą Grecji we wtorek (9 grudnia) o godz. 15.30 w Warszawie (ul. Górnośląska 35). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
30 czerwca:
1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.
1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.
1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.
1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.
1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.
2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.
2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.
2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.
?