Naumangate, czyli kto ma szansę na karierę

[2003-06-28 01:57:04]

Nie ustaje "szum medialny" wokół Aleksandra Naumanna - byłego wiceministra zdrowia w rządzie Leszka Millera, a następnie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Po aferze spowodowanej wydaniem kontrowersyjnego polecenia dwóm młodym działaczom SLD, o Naumanie znowu stało się głośno za sprawą oskarżeń o korupcję, sformułowanych przez "Rzeczpospolitą" w artykule "Darowizny na koszt państwa".

Według gazety, Nauman był współwłaścicielem firmy, która doprowadziła do zadłużenia się polskich szpitali na miliony złotych. W latach 1993-99 razem z Wacławem Bańbułą kierował spółką HPMed Ltd. Wspólnik późniejszego wiceministra doprowadził polskie szpitale do ogromnego zadłużenia, współuczestnicząc jako przedstawiciel firm zagranicznych w procederze udzielania przez nie fikcyjnych darowizn. Wprawdzie do szpitali trafiał nowoczesny sprzęt medyczny, ale później okazywało się, że szpitale muszą za niego zapłacić.

W 1999 Nauman odszedł z HPMed Ltd., a Bańbuła zarejestrował nową firmę o nazwie HPMed. Gdy Nauman został wiceministrem zdrowia nadzorującym zakupy sprzętu medycznego, to właśnie spółka Bańbuły wygrywała przetargi na jego dostawę, pomimo że jej oferty były droższe propozycji konkurentów.

Pomimo, że afery z udziałem wiceministra stały się "tajemnicą poliszynela" w jego środowisku, Nauman awansował dalej, zostając prezesem powołanego na miejsce kas chorych NFZ, co spowodowało rezygnację ówczesnego ministra zdrowia Marka Balickiego z zajmowanej funkcji.

Sam Nauman nie zgadza się z zarzutami autorów artykułu, zapowiadając, że wystąpi przeciwko nim na drogę sądową. Publicznego poparcia udzielił mu Mariusz Łapiński podkreślając, iż jego zdaniem wszystkie zarzuty sformułowane przez "Rzeczpospolitą" są zmyślone. Dzięki Łapińskiemu Nauman otrzymał tekę wiceministra zdrowia, w chwili gdy ten został ministrem resortu.

W związku z zarzutami "Rzeczpospolitej" wobec Naumana powstaje pytanie: czy w ogóle możliwym było, iż premier Leszek Miller, zgadzając się na nominację Naumana, nie znał jego przeszłości?

Zdaniem Julii Pitery - szefowej Transparency International Polska, jeśli zarzuty wobec Naumana się potwierdzą, to fakt osiągnięcia przez niego szybkiej i błyskotliwej kariery uwiarygodni tezę, że karierę w Polsce może zrobić jedynie ta osoba, na którą są jakieś haki.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku