Finlandia: Protesty przeciwko zakazowi sprzedaży snus

[2008-12-09 17:00:36]

Fińska minister do spraw europejskich i migracji Astrid Thors ze Szwedzkiej Partii Ludowej (Svenska folkpartiet/Ruotsalainen kansanpuolue) przywiozła do Finlandii, zakupioną w Szwecji, tytoniową używkę znaną jako snus. Miał to być protest wobec polityki Unii Europejskiej w tej materii. Według agencji prasowej Suomen Tietotoimisto Thors kupiła snus po powrocie z oficjalnej podróży do Brukseli.

Jak powiedziała Thors gazecie "Helsingin Sanomat" snus zakupiła dla swoich przyjaciół i znajomych. Sprzedaż tej używki jest zakazana w całej UE, poza Szwecją, która zagwarantowała sobie to przed wstąpieniem do wspólnoty. Fińskie prawo nie zezwala na przywożenie snus w celu jego sprzedaży.

Zdaniem fińskiej minister zakaz sprzedaży snus w Unii Europejskiej narusza poczucie sprawiedliwości wielu osób. Jak dodała używka ta jest znacznie mniej niebezpieczna dla zdrowia niż papierosy.

W ostatnim tygodniu przed sądem w Mustasaari odbyła się sprawa mieszkańców położonej na zachodzie Finlandii miejscowości Pietarsaari oskarżonych o nielegalny przemyt snus. Główni oskarżeni otrzymali wyroki dwóch lat pozbawienia wolności, co wywołało protesty w będącym bastionem Szwedzkiej Partii Ludowej regionie.

Szwedzka Partia Ludowa to centrowe ugrupowanie reprezentujące mniejszość szwedzką oraz zwolenników dwujęzyczności Finlandii. SFP powstała w 1906 roku i należy do Europejskiej Partii Liberałów, Demokratów i Reformatorów oraz Międzynarodówki Liberalnej. Na czele partii stoi obecnie Stefan Wallin.

Snus to popularna w Szwecji, Finlandii i Norwegii używka, sporządzana na bazie tytoniu. Postacią przypomina tabakę, jednak w odróżnieniu od niej zażywana jest doustnie, przez umieszczenie jej za dolną lub górną wargą, skąd następuje wchłanianie nikotyny.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku